Sobota 04.05.2024

NASZE PROJEKTY

POKL 2009-2010

„Zdobywanie i rozwój  umiejętności informatycznych i polonistycznych przez mieszkańców sołectwa Woźnice”

Priorytet IX   Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Działanie 9.5   Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich

Wartość projektu:  48 877,23 zł

Od 1 sierpnia 2009 r. w Szkole Podstawowej w Woźnicach rozpoczęła się realizacja projektu pt. ”Zdobywanie i rozwój umiejętności informatycznych oraz polonistycznych przez mieszkańców sołectwa Woźnice” i trwała do końca lutego 2010 roku.  Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu było podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji mieszkańców obszarów wiejskich oraz rozwoju usług edukacyjnych na obszarze sołectwa Woźnice.

Cele szczegółowe projektu to:

1.  Poprawa efektywności pracy z wykorzystaniem komputera.

2. Poznanie różnych, praktycznych zastosowań komputera.

3. Poszerzenie wiedzy o informacje znalezione dzięki Internetowi.

4. Maksymalne wykorzystanie komputera w życiu codziennym do praktycznych zadań

5. Rozbudzenie wiary we własne możliwości i siły.

6. Rozwinięcie umiejętności korzystania z narzędzi ICT,

7. Rozwinięcie umiejętności redagowania rozmaitych form wypowiedzi pisemnych.

8. Rozwinięcie umiejętności korzystania z usług opartych na technologiach internetowych,

9. Zachęcenie do samorozwoju i kształcenia.

10. Sprawniejsze wykorzystywanie gotowych opracowań edukacyjnych, edytorów tekstowych itd.

11. Zwiększenie świadomości na temat technologii ICT w życiu codziennym dzieci i dorosłych.

12. Wykształcenie umiejętności formułowania myśli na piśmie i czytania tekstu ze zrozumieniem.

13. Wykształcenie umiejętności tworzenia listów motywacyjnych i cv.

14. Rozwinięcie umiejętności autoprezentacji.

W ramach realizacji  zadań projektu w naszej szkole od 7 września odbyły się następujące zajęcia:

1. Kursy komputerowe dla osób dorosłych

2. Zajęcia informatyczne dla uczniów klas III-VI

3. Zajęcia polonistyczne dla uczniów klas III-VI

Projekt skierowany był do dwóch grup mieszkańców sołectwa Woźnice. Pierwsza z nich to 25 osób dorosłych, które z własnej woli chciały podwyższyć swoje kwalifikacje m.in.: z zasad obsługi komputera, Internetu oraz programów pakietu Office.
Osoby te zostały podzielone na dwie  podgrupy. Pierwsza liczyła 12, a druga 13 osób. Każda odbyła 60 godzinny kurs komputerowy. Obejmował on takie zagadnienia jak: (zasady obsługi komputera, przetwarzanie tekstów (WORD), arkusze kalkulacyjne (EXELL), bazy danych (umiejętność tworzenia prostych baz danych), prezentacje (powerpoint), usługi w sieciach Internet.

Drugą grupą byli uczniowie z klas III, IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej w Woźnicach. Uczestniczyli oni w  50 godzinnych zajęciach informatycznych oraz 50 godzinnych zajęciach polonistycznych. Zajęcia w ramach projektu rozpoczęło 34 uczniów Ukończyło 32 uczniów. Średnia frekwencja na zajęciach wynosiła 70%. Zajęcia odbywały się w trzech grupach, we wtorki 2 godziny i w soboty 5 godzin. Oprócz tego pracowaliśmy 3 dni w okresie ferii zimowych po 5 godzin.

W   TRAKCIE   REALIZOWANIA   ZAJĘĆ   INFORMATYCZNYCH   UCZESTNICY  OSIĄGNĘLI   ZAKŁOŻONE    W   PROJEKCIE   CELE   POPRZEZ   KSZTAŁCENIE  NASTĘPUJĄCYCH   UMIEJĘTNOŚCI:

-  usprawniali posługiwanie się komputerem
  - tworzyli prezentacje multimedialne

- tworzyli konta pocztowe
  - wymieniali korespondencję przy pomocy komputera
  - brali udział w dyskusjach w Internecie
  - efektywnie wyszukiwali informacji w Internecie

-  tworzyli własną, prostą stronę internetową
-  zainteresowani uczniowie brali udział w tworzeniu szkolnej strony internetowej
-  obsługiwali multimedialne programy edukacyjne

-  sprawnie posługiwali się programami pakietu Office

W   TRAKCIE   REALIZOWANIA   ZAJĘĆ   POLONISTYCZNYCH   UCZESTNICY  OSIĄGNĘLI   ZAKŁOŻONE    W   PROJEKCIE   CELE   POPRZEZ   KSZTAŁCENIE  NASTĘPUJĄCYCH   UMIEJĘTNOŚCI: