Sobota 20.04.2024

Ku Niepodległej

W czwartek 07.06.2018r. uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii. Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z Lublina przedstawiła spektakl historyczny „Ku Niepodległej” - opowieść o dążeniach niepodległościowych Polaków. Artyści opowiadali o powstaniu kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym, Księstwie Warszawskim, sytuacji Polaków pod zaborami, roli marszałka Piłsudskiego i I wojnie światowej. Nasi uczniowie aktywnie brali udział w przedstawieniu – bandażowali rannych, przenosili rannych na noszach, ćwiczyli musztrę. Wszyscy mogli podziwiać repliki broni białej i palnej, założyć czako i hełm, czapkę kosyniera, powstańca i oficera Legionów Polskich, przymierzyć mundur szwoleżera, obejrzeć ekwipunek wojskowy. Lekcja na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Spektakl odbył się w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.