W tym roku, uczniowie nie muszą odwiedzać studia fotograficznego, żeby przygotować zdjęcia do legitymacji. Wystarczy skorzystać z nowoczesnego narzędzia w ramach akcji “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem”, która trwa do 10 listopada.
Akcja “Bezpłatne zdjęcie do legitymacji szkolnej” opiera się na nieodpłatnym udostępnieniu narzędzi, takich, jak Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com. Przy użyciu tych narzędzi, każdy uczeń, niezależnie od tego, do jakiej szkoły uczęszcza oraz wieku, w jakim jest, może przygotować zdjęcie do swojego szkolnego dokumentu. Kreator usunie tło z fotografii, a także dopasuje jej rozmiar do odpowiednich wymiarów.
Podczas przygotowania zdjęcia należy mieć na uwadze kilka podstawowych kryteriów, jakie musi spełniać fotografia do legitymacji szkolnej. Są to:
Narzędzia PhotoAiD.com oraz Passport Photo Online charakteryzują się bardzo łatwą obsługą, która nie przysporzy kłopotów żadnemu użytkownikowi. Wybierz zdjęcie z urządzenia, z którego korzystasz lub wykonaj zupełnie nową fotografię przy użyciu smartfona, a inteligentne kreatory zajmą się resztą! Otrzymasz plik składający się z 4 fotografii. Zdjęcia możesz wydrukować w dowolnym punkcie oferującym takie usługi! Śpiesz się! Wykonanie bezpłatnych fotografii do legitymacji szkolnych jest możliwe tylko do 10 listopada!
Linki odsyłające do bezpłatnych narzędzi: https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej
Pierwszego października obchodziliśmy w Naszej Szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to akcja, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcać do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Sama akcja była też okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
Tego dnia ćwiczyliśmy tabliczkę mnożenia w niecodzienny sposób. Egzaminatorami pierwszy raz nie byli nauczyciele, ale uczniowie klasy 4. To Oni przepytywali uczniów z klas starszych jak i młodszych. Oni też pomagali w przygotowaniach do tego dnia. Każdy kto zdał przeprowadzony przez nich egzamin otrzymywał medal i zaświadczenie: Mistrza Tabliczki Mnożenia. Od rana doskonale się bawiliśmy ćwicząc w ten sposób tabliczkę mnożenia. jak i rozwiązując łamigłówki matematyczne. Na długiej przerwie podziwialiśmy gazetkę tematyczną, rozwiązywaliśmy łamigłówki, rebusy, sudoku matematyczne. Chętni uczniowie grali również w gry matematyczne, które przygotowane były w pracowni matematycznej.
27 września obchodziliśmy w szkole Dzień Języków Obcych. Z tej okazji przygotowaliśmy plakietki ze swoimi imionami w obcych językach, ćwiczyliśmy wymowę poprzez tzw. tongue twisters (angielskie łamańce językowe) oraz tworzyliśmy obrazki, ułatwiające zapamiętywanie obcojęzycznych wyrazów. Od rana doskonale się bawiliśmy dzięki grze terenowej, polegającej na odnajdywaniu kolorowych karteczek ze słowami z języku niemieckim, angielskim i rosyjskim oraz dobieraniu ich w znaczeniowie pary. Na długiej przerwie podziwialiśmy gazetki tematyczne w sali kl. 7 oraz dekorację rodem z Wielkiej Brytanii. Chętni uczniowie grali również w gry językowe, które przygotowały siódmoklasistki: Julia, Karolina i Antosia.
Dzień urody przypada na 9 września, chociaż uczniowie naszej szkoły obchodzili to nietypowe święto tydzień później. 16 września okazał się być wesołym dniem- chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że szczególnie dla dziewczynek. Tylko w ten czwartek w szkole można było zmieniać fryzury, tworzyć wyjątkowe makijaże i malować paznokcie. Podczas pierwszej przerwy odbyło się również wspólne mycie zębów. Z kolei na długiej przerwie można było skosztować "urodowych mikstur" takich jak: herbata z pokrzywy i mango, melisa z wiśnią i herbatka z lipy oraz dowiedzieć się cennych informacji o ich zdrowotnych właściwościach. Pomiędzy lekcjami dziewczynki chętnie robiły upiększające maseczki lub bawiły się w mini salony piękności. Nie zabrakło również solidnej dawki wiedzy, na temat szeroko pojętej urody oraz higieny osobistej, w postaci filmików edukacyjnych oraz wykładu Pani Pielęgniarki. Piękni wewnętrznie i zewnętrznie wkroczyliśmy w ten nowy rok szkolny!
30 września…. Tak, to Dzień Chłopaka! Dziewczynki z kl. VII nie zapomniały o swoich kolegach i przygotowały im „imprezę-niespodziankę”. Na przerwie, w tajemnicy przyrządziły pizzę, poczęstunek i odtworzyły filmowe życzenia. Zdziwienie i radość chłopców okazały się być bezcenne. Karolinka uprzednio wykonała zabawne laurki z życzeniami dla „największego klasowego poety” Olka, „śpiewającego” Szymona i „sportowca” Michała. Dziewczynki podarowały też chłopcom imienne breloczki, które bardzo ich ucieszyły. To był miły dzień!
Jak przyswoić sobie treść fraszek autorstwa Jana z Czarnolasu? W praktyce! Klasa VII przekonała się, że najlepiej uczymy się poprzez działanie. Uczniowie na lekcjach języka polskiego wcielali się w postać Jana Kochanowskiego tworząc jego CV. W oparciu o informacje zgromadzone ze słowników oraz encyklopedii przygotowali życiorysy poety, które ozdobiły klasową tablicę. Na jednej z kolejnych lekcji uczniowie wybrali się na szkolne boisko, aby pod lipowym drzewkiem przeczytać słynną fraszkę "Na lipę". Na zakończenie owocnych lekcji, każdy wkleił do zeszytu przedmiotowego pamiątkowy listek.
01 września 2021r. spotkaliśmy się w szkole, by uroczystym apelem rozpocząć rok szkolny 2021/2022. Wcześniej wzięliśmy udział wraz z rodzicami we mszy św. w kościele parafialnym. Apel szkolny prowadziła przewodnicząca SU – Antosia T. Poczet flagowy towarzyszył nam podczas śpiewania hymnu. Antosia powitała uczniów, nauczycieli i rodziców, zaprosiła do obejrzenia prezentacji na temat wydarzeń września 1939r., którą przygotował pan W. Brodowski. Materiał filmowy uświadomił nam, że wolność i niezależność nie są dane raz na zawsze i że mamy szczęście mogąc uczyć się w szkole w wolnym kraju.
Pani dyrektor przypomniała zasady pracy szkoły w reżimie sanitarnym i przedstawiła wychowawców. Przekazała także informacje dotyczące wyżywienia, ubezpieczenia i możliwości szczepień dzieci. Na zakończenie życzyła uczniom sukcesów, nauczycielom cierpliwości i optymizmu, a rodzicom, by zaufali swoim dzieciom i byli z nich dumni.
Pobyt w szkole w dniu dzisiejszym zakończyliśmy spotkaniami z wychowawcami w salach lekcyjnych, w których zastaliśmy nowe stoliki i krzesełka. Długo czekaliśmy na powrót do szkoły i mamy nadzieję, że w tym roku będziemy się w niej uczyć przez cały rok szkolny. Lubimy nasze komputery i telefony, ale bardziej cenimy sobie bezpośrednie relacje między uczniami i nauczycielami.
W dniu 1 września odbędzie się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/2022, który rozpoczynamy w trybie stacjonarnym.
- 8.30 – msza święta w kościele parafialnym
- 9.00 – uroczysty apel w szkole
Pamiętajmy, że obowiązuje przestrzeganie procedury przeciwepidemicznej: dezynfekcja rąk, stosowanie maseczki w przestrzeniach wspólnych, w pomieszczeniach zamkniętych, dystans 1,5 metra.
W piątek 25 czerwca 2021r. zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Na uroczystym apelu pani dyrektor przedstawiła wyniki klasyfikacji i promocji uczniów, przypomniała o trudach nauki zdalnej, niezwykłym zaangażowaniu nauczycieli w prowadzenie lekcji online i pomocy rodziców. Uczniowie, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem odebrali świadectwa z paskiem i nagrody książkowe. Najwyższą średnią ocen uzyskała uczennica klasy VI Antosia T. (5,15), która z rąk radnego Roberta Wróbla odebrała nagrodę książkową ufundowaną przez pana burmistrza. Pani bibliotekarka przekazała uzcniom nagrody za udział w konkursach czytelniczych. Pani dyrektor nagrodziła rodziców Podziękowaniami za pracę w Radzie Rodziców i radach klasowych. Życzyła także wszystkim słonecznych, zdrowych wakacji.
25 czerwca 2021r. na uroczystym apelu pożegnaliśmy panią Alinę Karpienko – wychowawczynię klasy II, która zdecydowała się odejść na emeryturę. Pani Alina przepracowała w naszej szkole prawie 37 lat (od 01.12.1984r.) jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowawczyni w świetlicy szkolnej. Przez te lata prowadziła także Koło taneczne, które swoimi występami ubarwiało imprezy szkolne, gminne, środowiskowe. Z dużym zaangażowaniem organizowała zajęcia w świetlicy szkolnej i socjoterapeutycznej, w swoją pracę wkładała całe serce. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa, dobry pedagog i wychowawca, poświęcała swój czas dzieciom i szkole.
Z niespodzianką dla swojej wychowaczyni wystąpili uczniowie klasy II, którzy przygotowani przez rodziców recytowali podziękowania i śpiewali piosenkę. Nie obyło się bez łez. Upominki wręczyli nauczyciele, przedstawiciel pana burmistrza – radny powiatowy Robert Wróbel oraz rodzice.
Za wszystkie lata szkolne, za kompetencje, optymizm – DZIĘKUJEMY. Życzymy wielu radosnych chwil i spełnienia marzeń.
25 czerwca 2021r. pożegnaliśmy naszych tegorocznych absolwentów. Wśród gości była pani Ela – dawna wychowawczyni i rodzice. Uczniowie klasy VIII przygotowali krótkie podziękowania dla nauczycieli i rodziców oraz uhonorowali pedagogów statuetkami Najlepszy nauczyciel. Pani dyrektor skierowała kilka ważnych słów do absolwentów, życzyła im wielu przyjaciół w nowej szkole i pielęgnowania tego, co najlepsze otrzymali w czasie nauki w naszej szkole. Wszyscy uczniowie klasy VIII otrzymali Dyplom absolwenta i świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Oliwia B. odebrała świadectwo z wyróżnieniem i nagrodę książkową za uzyskanie wysokiej średniej ocen 5,11. W imieniu pana burmistrza nagrodę książkową za średnią ocen wręczył pan Robert Wróbel – radny powiatu mrągowskiego. Klasa VII przekazała swoim kolegom tort, który uczniowie upiekli wraz z wychowawczynią. Drobne upominki przygotowali także uczniowie klasy VI. Rada Rodziców obdarowała absolwentów kubeczkami ze zdjęciem klasowym z wychowawcą i dyrektorem.
Życzymy Wam, byście spełniali swoje marzenia i dopłynęli do wymarzonego portu.
25 czerwca 2021r. uczniowie klasy II i III otrzymali z rąk prezesa Fundacji Pro Mazury Polska pana Krzysztofa Zawilińskiego upominki za udział w projekcie ekologicznym. Dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym otrzymały nagrody za wykonane prace:
I miejsce Emilka F. kl. II
II miejsce Oliwier R. kl. III
III miejsce Oliwia S. kl. III
Pozostałe prace wyróżniono.
Gratulujemy!
24 czerwca 2021r. uczniowie klasy VIII postanowili uporządkować teren przy szkole. Z wielkim zapałem przycinali krzewy i gałęzie drzew, wykopywali i przenosili tablicę informacyjną Mini ogrodu botanicznego, przygotowali miejsce dla 3 krzewów. Tradycją stało się sadzenie krzewów przez absolwentów szkoły na zakończenie roku szkolnego. W tym roku posadzono trzy bzy w kolorach białym i lila. Krzewy ładnie wkomponowały się w przestrzeń mini ogrodu botanicznego przy naszej szkole. Będziemy o nie dbać i cieszyć się widokiem pięknych kwiatów wiosną.
23 czerwca 2021r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli po raz trzeci w warsztatach w ramach projektu „Eko-dzieci, małe kroki wielkie zmiany”. Zajęcia obejmowały tematykę segregacji śmieci i recyklingu. Uświadomiły dzieciom potrzebę segregacji śmieci, możliwości ich przetwarzania, kształtowały odpowiednie i odpowiedzialne nawyki ekologiczne.
Dziękujemy Fundacji Pro Mazury Polska za możliwość uczestniczenia w projekcie.
23 czerwca uczniowie klasy VI i VIII wraz z wychowawcami p. Aleksandrą Dodą i p. Łukaszem Szczygłowskim kibicowali naszej piłkarskiej reprezentacji w tzw. "meczu o wszystko" ze Szwecją. Emocje sięgały zenitu. Chociaż ostateczny wynik nie okazał się być satysfakcjonujący, to uczniowie z pełnym zaangażowaniem oglądali tą rozgrywkę. Wszyscy mali kibice wzorowo przygotowali się do transmisji.
22 czerwca 2021r. w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Eko-dzieci, małe kroki wielkie zmiany”. Tym razem dzieci z klasy II i III spotkały się z przedstawicielką Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Tematem zajęć był las, jego mieszkańcy i ochrona środowiska. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści i ciekawostek z życia zwierząt, rozpoznawali i nazywali zwierzęta leśne oraz drzewa, wykonywali zadania plastyczne. Udział w zajęciach zwiększył świadomość dzieci z tematyki ekologii i ochrony środowiska.
18 czerwca 2021r. uczniowie klasy II i III wzięli udział w warsztatach ekologicznych w ramach projektu „Eko-dzieci, małe kroki wielkie zmiany” przygotowanego przez Fundację Pro Mazury Polska z siedzibą w Zełwągach. Dzieci rozmawiały z ekologiem na temat środowiska, jego ochrony i zmian klimatycznych. Chętnie dzieliły się wiadomościami często wykraczającymi poza treści programowe danej klasy. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, poszerzyły wiadomości uczniów a także zwróciły uwagę na potrzebę poprawnych nawyków ekologicznych.