Nawigacja

Sobota 11.05.2024

liczba odwiedzin: 232180
  • Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka

       6 grudnia 2021r. uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach realizowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego. Nowy projekt edukacyjny „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” online został przygotowany z myślą o uczniach klas 1-3 szkół podstawowych, dostosowany jest do czasu pandemii i wymogów nauki zdalnej. Głównym celem realizowanego projektu jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uczniowie utrwalili  zasady poruszania się po drogach, treści o bezpieczeństwie w podróży, stosowaniu pasów bezpieczeństwa, konieczności noszenia elementów odblaskowych i umiejętności prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych. W trakcie zajęć uczniowie śledzili przygody bohaterów filmów animowanych, aktywnie uczestniczyli w quizach i odpowiadali na pytania prowadzącego zajęcia - przemiłego pana Michała. Ze względu na sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym projekt trafił do internetu. Filmy animowane, komiksy, gry, krzyżówki i rebusy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym znajdują się na stronie internetowej www.gitd.gov.pl w specjalnie przygotowanej zakładce Edukacja.

  • BohaterON w Twojej Szkole

    W ramach akcji BohaterON uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach historycznych, dotyczących Powstania Warszawskiego. Zadaniem nauczyciela było przeprowadzenie zajęć na podstawie otrzymanego pakietu materiałów edukacyjnych. Uczniowie klas starszych po krótkiej prezentacji przez nauczyciela historii (p. Katarzynę Bazyluk) wydarzeń okresu II Wojny Światowej obejrzeli materiały audiowizualne tj. specjalnie przygotowany odcinek programu Co za historia poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.

    Uczniowie dowiedzieli się, że „Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla nas Polaków. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności, wolnej Polski. To też jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii.”

    Kolejnym zadaniem było przygotowanie prostej infografiki na temat wylosowanego przez ucznia zagadnienia (tj. Godzina „W”, Akcja „Burza”) i jej prezentacja na forum klasy.

    Ponadto na lekcjach plastyki, lekcjach języka polskiego i edukacji polonistycznej uczniowie przygotowali kartki dla Powstańców ze specjalnymi, ułożonymi przez siebie życzeniami. Pocztówki zostaną wysłane na adres Fundacji Sensoria.

    Uczniowie klasy III po lekcji historii (przygotowanej przez p. Juliannę Golon) na temat II wojny światowej oraz wydarzeń z Powstania Warszawskiego obejrzeli materiały audiowizualne:                                                                                                 "Niebajki o Powstaniu Warszawskim" - oparte na relacji dziadek – wnuczka, w prosty sposób wyjaśniły dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą.                                                                                       "Mały roznosiciel nadziei" - dzieci poznały historię Pana Stanisława. Przeniosły się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i były świadkami przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Przekanały się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w czasie wojny nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń.

    Na zakończenie uczniowie klasy III wykonali papierowe pacynki według instrukcji zamieszczonej na stronie bohateron.pl

    Koordynator projektu: Aleksandra Doda.

  • Wizyta Freunde-Masurens

    3 grudnia 2021r. od samego rana w szkole panował uroczysty nastrój, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali przyjazdu gości z Niemiec. Przedstawiciele Stowarzyszenia Freunde-Masurens obejrzeli program artystyczny w języku niemieckim i angielskim  przygotowany przez panie Adrianę Stręt – germanistkę i Aleksandrę Doda – anglistkę. Uczniowie najmłodszej klasy zaśpiewali piosenkę „Vier Jahreszeiten”, która była wprowadzeniem do przedstawienia. Następnie uczniowie pozostałych klas opowiadali o poszczególnych porach roku dobierając do nich tematyczne piosenki. Klasy VII i VIII zaprezentowały się także w angielskiej piosence  „Last Christmas”. Na zakończenie wszyscy zebrani zaśpiewali w 3 językach kolędę „Cicha noc”. Występ bardzo podobał się gościom, którzy nie szczędzili pochwał i gratulacji. Każde dziecko otrzymało kalendarz adwentowy i mikołajkowy upominek – słodycze, pastę i szczoteczkę do zębów, paletkę i piłeczki do tenisa stołowego. Szkoła wzbogaciła się o nowy stół do tenisa stołowego. Ze Stowarzyszeniem współpracujemy od 10 lat. W ubiegłym roku ze względu na pandemię nie doszło do spotkania. W tym roku udało się.  Jest to niezwykle motywujące dla uczniów – starają się wykazać znajomością  języka obcego w bezpośrednim kontakcie z obcokrajowcami. Spotkanie przebiegało za zgodą rodziców i z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Nasi goście pomimo zaszczepienia przeszli w dniu odwiedzin test (neg.).

  • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia

    Proszę kliknąć w link:

  • "Zwierzęta zimą"

    23 listopada gościliśmy w szkole  panią Judytę Masiarz z Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Pani Judyta przedstawia naszym uczniom bardzo ciekawe zajęcia na temat: "Zwierzęta zimą". Podczas bogato ilustrowanej prezentacji dzieci poznały strategie i sposoby spędzania zimy przez zwierzęta żyjące wokół nas. Zapoznały się z zasadami dokarmiania ptaków oraz uczyły się rozpoznawać tropy zwierząt. W trakcie spotkania nie zabrakło wyśmienitej zabawy, dyskusji, konkurencji klas w odgadywaniu śladów zwierząt.

  • Dzień Praw Dziecka i Tolerancji - #dlakazdegodziecka

    Samorząd Uczniowski zorganizował wydarzenie pod hasłem "Dzień Praw Dziecka i Tolerancji", które w naszej szkole miało miejsce 19 listopada. Uczniowie, podzieleni na grupy definiowali pojęcie "tolerancji", poszukiwali również definicji tego trudnego słowa w Słowniku Języka Polskiego oraz snuli rozważania, czy wszystkie zachowania innych osób powinny być przez nas akceptowane. Przyklejaliśmy nasze sugestie na specjalnie przygotowanych planszach. Kolejno, przeczytaliśmy bajkę pt. "Kłapouszek" i dyskutowaliśmy na temat zachowania Zajączka Skoczka, który był nietolerancyjny wobec nowego kolegi w klasie. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez UNICEF. Następnie po zapoznaniu się z kolorowymi wersjami Konwencji Praw Dziecka wybrali trzy, ich zdaniem najważniejsze prawa dzieci. Uzupełnialiśmy specjalne zeszyty z zadaniami, proponowanymi przez w/w organizację. Dopełnieniem tego dnia było odrysowanie na niebiesko swojej dłoni, a następnie podpisanie jej swoim imieniem. Uczniowie nie zapomnieli w tym dniu o kolorze niebieskim, który co roku przypomina i jednocześnie jest symbolem podpisanej w 1989 roku Konwencji o Prawach Dziecka. #dlakazdegodziecka

  • Kino objazdowe

    17.11.2021r. gościliśmy w szkole kino objazdowe z filmami dla młodszych uczniów „Piotruś Królik 2. Na gigancie” i dla starszych „Cruella”. Seanse odbywały się z zachowaniem obowiązyjących obostrzeń sanitarnych.

    Bea, Thomas i króliki stali się rodziną. Nie dla wszystkich jednak taka sytuacja jest komfortowa – Piotruś Królik ma trudny charakter i nie każdy rozumie jego specyficzne poczucie humoru. Kiedy Piotruś Królik ucieka z ogrodu, odkrywa, że jego złośliwość pomaga mu przetrwać w obcym świecie, ale kiedy zobaczy, że jego rodzina ryzykuje wszystkim, by go odnaleźć, będzie musiał podjąć decyzję: jakim króliczkiem chce być.

    Akcja "Cruelli" rozgrywa się w Londynie w latach 70. w trakcie punkrockowej rewolucji, opowiada historię Estelli, bystrej i kreatywnej dziewczyny, zdeterminowanej, by zyskać sławę dzięki swoim projektom. ... Zaprzyjaźnia się z parą młodych złodziei i razem żyją na londyńskich ulicach.Wszyscy pamiętamy czarno-białe włosy, bladą twarz i pretensjonalność Cruelli, które zrażały nas za każdym razem do tej postaci. Tymczasem  Disney postanowiło, że za okrutnością Cruelli nie będą stać jej natura i charakter, lecz zaburzenia tożsamości i przykre doświadczenia życiowe. To środowisko pchnęło ją do bycia zawziętą i pozbawioną uczuć kreaturą. Młoda Cruella tak naprawdę nazywała się Estella i utrata matki spowodowała, że dziewczyna wychowywała się na ulicy z dwoma zaprzyjaźnionymi rabusiami. To oczywiście Jasper  i Horacy, którzy nie byli najemnikami, lecz ich lojalność wobec Cruelli wynikała z wieloletniej znajomości, a nawet bliskiej relacji.

    Zaprezentowane filmy familijne bardzo podobały się uczniom.

  • „Szkoła do hymnu” - podziękowania

    W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

    Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-21-tys-zgloszen-do-akcji-szkola-do-hymnu--wielki-final-inicjatywy-mein.

    Z wyrazami szacunku

    Anna OstrowskaRzecznik PrasowyMinisterstwo Edukacji i Nauki

  • Narodowe Święto Niepodległości

    10 listopada 2021 roku w szkole w Woźnicach uczniowie wraz ze swoimi rodzicami oraz nauczycielami uroczyście świętowali Dzień Niepodległości. To wyjątkowe i niepowtarzalne święto narodowe jest bardzo ważne dla wszystkich Polaków. Uczniowie klasy III recytowali wyuczone na pamięć wiersze patriotyczne, przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Uroczystość była uświetniona przez piosenki patriotyczne śpiewane przez uczniów zarówno indywidualnie jak i w grupie.     

    Obchody 11 listopada w naszej szkole zostaną na pewno zapamiętane na długo i możliwe, że będą inspiracją dla innych roczników.

  • #szkoladohymnu

    Jak co roku uczniowie naszej szkoły, ze szczególnym wsparciem Samorządu Uczniowskiego i Pocztu Flagowego, wzięli udział w akcji "Szkoła do hymnu".

    Jest to akcja zachęcająca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do odśpiewania czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego".

    Hymn został odśpiewany przez wszystkich uczniów naszej szkoły, nauczycieli i rodziców w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości tj. 10 listopada, o godz. 11.11. 

  • Zrób prezent

       Po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - „Zrób prezent”, polegającej na przygotowaniu paczek świątecznych dla dzieci zagrożonych ubóstwem w Rumunii, Białorusi i na Ukrainie. W paczkach znalazły się przybory szkolne, zabawki, ubrania, słodycze, środki higieniczne (mydło, szampon, żel do kąpieli, krem do rąk, pasta do zębów itp.).

    10 listopada 2021r. nasza szkoła przekazała 12 paczek, które z pewnością będą źródłem radości i nadziei dla obdarowanych, a dla nas doświadczeniem, że „więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu”.

  • Łysek z pokładu Idy- iteatr

    Dnia 5 listopada uczniowie kl. IV i VIII (oraz klasy VII formie zdalnej) mieli okazję obejrzenia on-line spektaklu pt. "Łysek z pokładu Idy" w adaptacji Martyny Lechman. Była to teatralna wersja opowiadania autorstwa Gustawa Morcinka, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. Łysek z pokładu Idy to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.

    Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje…Widowisko łączyło w sobie żywy plan i formy lalkowe. Wydarzenie przypadło do gustu naszym uczniom.

  • „Mikołajskie Archiwum Rybackie” i prezentacja p. J.M. Łapo

    Dnia 22 października, uczniowie naszej szkoły wybrali się do Centrum Kultury Kłobuk w Mikołajkach na otwarcie wystawy rybackiej, połączonej z dwugodzinnym wykładem dr Jerzego Marka Łapo. Pan z ogromną pasją opowiadał historię dawnych Mikołajek, pokazując przy tym fotografie i pocztówki, prezentujące dawnych mieszkańców i budynki. Z opowieści dowiedzieliśmy się m.in. jakie gatunki ryb można było przed wiekami wyłowić z okolicznych jezior, czym trudnili się dawni mieszkańcy i jak wyglądało ich życie. Okazało się, że Pan Marek jest archeologiem, więc zaprezentował nam wykopaliska znalezione na terenie naszego miasta tj. fragmenty naczyń, noży, kafli dekoracyjnych oraz narzędzi. Dla słuchaczy organizatorzy przygotowali miły poczęstunek.

     

  • "Segreguję śmieci na 6-tkę"

    Zajęcia przeprowadzone zostały w klasach 4, 7 i 8. W trakcie zajęć uczniowie uczyli się segregowania śmieci do odpowiednich pojemników. Zapoznali się z pojęciem recyklingu oraz możliwością zakładania kompostownika w celu przetwarzania odpadów organicznych na nawóz. Zdobyte wiadomości utrwalali w grach i zabawach. 

  • Wsparcie psychologiczne

    Od 1 listopada br. działa telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie są bezpłatne, a rozmówcy maja zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

  • 95 urodziny Kubusia Puchatka

    Kubuś Puchatek, najbardziej znany bohater książek A. A. Milne`a obchodził w tym roku 95 urodziny. Zabawne przygody wiecznie głodnego i poszukującego miodku w Stumilowym Lesie Kubusia zna każde dziecko i prawie każdy dorosły.

    Zaczęło się od tego, że Alan Alexander Milne podarował swojemu synowi pluszowego misia, a był to rok 1921. Synek Alana Alexandra świętował pierwsze urodziny, a jego ojciec pewnie nie przypuszczał, że za sprawą zwykłej zabawki, pluszowego misia, zyska wkrótce tak wielką sławę. Pięć lat później w Londynie drukiem ukazała się jego książka pt. „Kubuś Puchatek”. Jej bohater uważany jest dzisiaj za najsłynniejszego misia świata. W rocznicę urodzin Milne’a obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka.

    Z tej okazji 21 października 2021 roku uczniowie klasy trzeciej spotkali się w bibliotece na urodzinach Kubusia Puchatka. Dzieci przyniosły dla misia  samodzielnie wykonane  laurki.

    Pani bibliotekarka przedstawiła małym słuchaczom historię powstania książki oraz jej bohaterów, dzieci rozwiązywały zagadki, malowały dla solenizanta tort na folii.

    Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał ogromny kawałek przepysznego tortu oraz komplet farb i pędzli.

  • „Kto jest najpiękniejszy”

    21 października 2021r.  uczniowie naszej szkoły mieli okazję czynnie uczestniczyć w teatrzyku profilaktycznym pt. „Kto jest najpiękniejszy” zaprezentowanym przez Studio Artystyczne AKADA. Aktorzy poprzez ciekawe i jednocześnie zabawne historie motyla Maurycego, mrówki, pszczólki, pająka starali się uświadomić uczniom, że w życiu najważniejszy nie jest atrakcyjny wygląd, lecz przede wszystkim pracowitość, dobre serce oraz umiejętność pomagania innym w potrzebie. Przedstawienie okazało się dla wszystkich bardzo interesującą lekcją wychowawczą.

  • Kampania społeczna „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

    Uczniowie naszej szkoły brali udział w cyklu lekcji wychowawczych poświęconych osobom niewidomym. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo. Uczyliśmy się pisać swoje imię w języku Braille’a, braliśmy udział w zadaniach praktycznych, które polegały między innymi na rozpoznawaniu nominału monety za pomocą dotyku, czy bezpiecznym przeprowadzeniu osoby, która nie widzi do wyznaczonego punktu. Uczniowie pisali również swoje imię z wyłączeniem zmysłu wzroku oraz rysowali proste rysunki. Zadanie to uświadomiło uczniom jakim darem jest możliwość widzenia. Ponadto opisywaliśmy osobom, które miały zasłonięte oczy, zjawiska atmosferyczne za pomocą słów (bez użycia nazw kolorów). Uczniowie, mając ograniczone możliwości widzenia, mieli też za zadanie wykonać podstawowe czynności takie jak zawiązanie sznurówek, otworzenie okna, czy siadanie na krześle. Dopełnieniem lekcji był film z cyklu „7 metrów nad ziemią”, w którym główna bohaterka, będąca osobą niewidomą wypowiadała się na temat codzienności osoby niemej.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    15 października uczniowie klasy VII i VIII wraz z panią Aleksandrą Dodą przygotowali uroczysty apel, mający być podziękowaniem, adresowanym do naszych kochanych nauczycieli. Uroczystość rozpoczęliśmy od wniesienia flagi i odśpiewania Hymnu Narodowego. Przewodnicząca szkoły- Antosia Tytko przywitała wszystkich nauczycieli, uczniów, rodziców, zaproszonych gości i panią Adę, która zdalnie uczestniczyła w uroczystości. Mali aktorzy zaprezentowali humorystyczne przedstawienie pt. „Skąd się wziął nauczyciel na świecie?”, które wszystkim bardzo się podobało. Muzyczne życzenia odśpiewał Franek z kl. VIII. Reprezentantki Samorządu Uczniowskiego przygotowały słodkie upominki dla nauczycieli i życzenia w formie prezentacji multimedialnej. Nie zabrakło również podziękowań od Rady Rodziców i uhonorowania nauczycieli nagrodami za pracę i zaangażowanie w życie placówki, które to wręczyła p. Dyrektor Gizela Fiedorowicz. Dekoracja w tle to krzyżówka wykonana przez uczniów, zawierająca imiona wszystkich nauczycieli. 

  • Nie lękajcie się!

    Dnia 13.10.2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole XXI Dzień Papieski pod hasłem: „Nie lękajcie się!”. Te słowa mówił Jezus do swoich uczniów; te słowa wypowiedział również papież Jan Paweł II podczas inauguracji swojego pontyfikatu 22 października 1978 roku. Słowa te wybrzmiały także w czasie apelu, który przygotowali uczniowie klasy VII. Życie Ojca Świętego, wspólne pieśni oraz wzruszające słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty wprawiły wszystkich słuchaczy w wielką zadumę.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Woźnicach
    Szkoła Podstawowa w Woźnicach
    Woźnice 11A
    11-730 Mikołajki
  • 87 4213507

Galeria zdjęć