Nawigacja

Niedziela 28.04.2024

liczba odwiedzin: 230487
  • Międzynarodowy Dzień Gofra

    Dzień Gofra pochodzi z krajów Skandynawii- tego samego dnia (25 marca) przypada Dzień Zwiastowania Pańskiego. W tych krajach właśnie w to święto zazwyczaj spożywa się gofry. Jak święto religijne przerodziło się w święto gofrów? Nazwa Zwiastowania Pańskiego po szwedzku to Vårfrudagen, które brzmi podobnie do szybko wymawianego słowa oznaczającego dzień gofrów – Våffeldagen.
    Właśnie w ten sposób Szwedzi i inne kraje skandynawskie zaczęły świętować dzień naszego ulubionego letniego przysmaku. Obecnie święto jest obchodzone na całym świecie, dlatego w Polsce często nazywamy je "międzynarodowym” lub "światowym”.
    Gofry powstały w Belgii, podobno już w XVIII wieku. Wymyślił je szef kuchni biskupa. Świat odkrył je po Expo, które miało miejsce w Belgii w 1958 roku. Zostały szybko pokochane przez inne kraje Europy i świata. Są bardzo popularne w USA. Ich sieć Waffle House sprzedaje w ciągu minuty 145 gofrów! W Norwegii gofry je się z serem pleśniowym, a w Tajlandii je się je na patyku.

    W klasie 8 święto to było pretekstem do utrwalenia umiejętności rozumienia niemieckich nazw produktów spożywczych i czytania przepisów kulinarnych. Efektem tych działań były pyszne słodkie przekąski.

  • Dzień Wiosny

    21 marca, z okazji Dnia Wiosny nie zabrakło w naszej szkole atrakcji. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w wiosenne barwy,  prezentując szczególnie swoje kolorowe skarpetki. Są one symbolem tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Co roku uczniowie naszej szkoły włączają się w tą akcję. Na trzeciej lekcji odbył się quiz matematyczny, utrzymany w konwencji teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Pogoda dopisała, zatem zabawa była wyśmienita.

  •  Światowy Dzień Zespołu Downa

    Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. W 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowiono dzień 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa. Nasi uczniowie również przyłączyli się do tegorocznej akcji i założyli tego dnia kolorowe skarpetki. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa.

  • Konkurs Matematyczny „Kangur” 2022

    Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" był adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany był sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:

    Żaczek

    klasy 2 szkół podstawowych;

    Maluch

    klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

    Beniamin

    klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

    Kadet

    klasy 7 i 8 szkół podstawowych;

    Junior

    klasy III gimnazjów, I liceów i techników,
    I, II, III szkół branżowych;

    Student

    klasy II i III liceów i techników oraz IV techników.

     

                W bieżącej edycji konkurs został przeprowadzony dnia 17 marca 2022 zarówno zdalnie, dla osób które nie mogły z jakichś powodów przyjść do szkoły, jak i stacjonarnie w szkole

     

                W dwóch z powyższych kategorii udział wzięli uczniowie naszej szkoły. W kategorii MALUCH  test  pisał jeden uczeń klasy 4. W kategorii KADET test pisała uczennica  klasy 7.

        

        Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.

    Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty. Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów.

    Cechą charakterystyczną konkursu jest otrzymanie przez każdego uczestnika zabawki logicznej. W tym roku każdy uczestnik Konkursu otrzymał zabawkę „Zaplątany Kangurek”

     

    Naszą Szkołę reprezentowali:

    Klasa VII

    1. Antonina Tytko

     

    Klasa IV

     

    1. Błaszczyk Szymon

     

     

     

     

  • Dzień bez plecaka

    Samorząd Uczniowski naszej szkoły ogłosił dzień 17 marca Dniem Bez Plecaka. W praktyce oznacza to, że uczniowie przynosili swoje książki,  podręczniki i zeszyty w "oryginalnych nosidłach". Książki przyjechały w wózkach dla lalek, zostały przetransportowane w klatkach dla zwierząt, lodówce turystycznej, czy pokrowcu na gitarę.  Pomysły uczniów zaskoczyły nauczycieli! 

  • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

    1 marca w naszej szkole wspominaliśmy  zasługi Żołnierzy Niezłomnych, oddając hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli z sowietyzacją naszego kraju oraz ustrojem komunistycznym po zakończeniu II wojny światowej. Klasy 3-8 obejrzały prezentacje na temat Żołnierzy Wyklętych. Zawierały one obszerne wiadomości historyczne, portrety znanych żołnierzy: Danuty Siedzikówny, rotmistrza Witolda Pileckiego, Hieronima Dekutowskiego oraz piosenki o treści patriotycznej.

    Uczniowie aktywnie włączyli się w konwersację na temat historii naszego narodu po II wojnie światowej.                  

  • Walentynki

    14 lutego obchodziliśmy w szkole dzień wszystkich zakochanych. Z tej okazji wszyscy uczniowie mieli możliwość umieszczenia wirtualnej walentynki w aplikacji internetowej Padlet. Uruchomiliśmy także stacjonarną pocztę walentynkową. Mimo pandemii uczniowie wysłali za jej pośrednictwem mnóstwo walentynkowych pocztówek (i nie tylko!). Niektórzy otrzymali słodkości albo paczki z niespodziankami. Na długiej przerwie miały miejsce walentynkowe wróżby, przygotowane przez Kornelię z kl. VIII. Ponadto, wszyscy uczniowie napisali na specjalnym, papierowym serduszku o wszystkim, co kochają. Z serduszek powstała dekoracja. 

    Samorząd Uczniowski

  • Dzień Bezpiecznego Internetu

    W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. 9 lutego w naszej szkole przeprowadzone zostały zajęcia w klasie III oraz IV. Miały one na celu uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z nieumiejętnego korzystania z Internetu. W trakcie zajęć uczniowie chętnie wypowiadali się na temat czasu spędzanego przed komputerem oraz czynności wykonywanych w komputerze. W trakcie zajęć dzieci wykazały się ogromną znajomością zagrożeń jakie mogą płynąc z nieumiejętnego korzystania z Internetu, poprawnie potrafiły wskazać prawidłowe zachowania w przestrzeni wirtualnej. Następnie obejrzały film edukacyjny  pt. „Plik i Folder – Odkrywcy Internetu”. Uczniowie wspólnie sformułowali problem z jakim borykał się główny bohater filmu, Tomek, a następnie korzystając z metody metaplanu próbowali dostrzec źródło jego kłopotów. Na zakończenie spotkania uczestnicy zajęć sformułowali wnioski płynące po obejrzeniu filmu.

  • „Zaskakująca Fizyka”

    W dniach od 11 stycznia do 13 stycznia wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach popularnonaukowych:  „Zaskakująca fizyka”. Pokazy odbywały się w formie transmisji na żywo.  Była to już  kolejna odsłona eksperymentalnej przygody z fizyką.  Z nauką zarówno użyteczną, jak i fascynującą.  Prowadzący, w czasie transmisji, próbowali podzielić z się z uczniami swoją pasją do odkrywania Świata. Chcieli pokazać, że zagadnienia fizyki nie muszą być trudne. Zademonstrowali jak naukowcy rozumieją przyrodę, w tych najmniejszych oraz tych największych skalach. Pokazali, że fizyka jest nauką, która szuka klucza do zrozumienia Świata, a równocześnie, że  jest ona fundamentem nowoczesnych technologii.

    Pokazy były zróżnicowane, najmłodszym opowiadano czym są drgania, zastanawiano się z nimi  jak drga światło, i czy można zobaczyć dźwięk oraz skąd się bierze chaos.

    Podczas pokazów  dla starszych uczniów zakres materiału był już dużo bardziej obszerny. Można było zobaczyć doświadczenia związane  z prawem Bernoulliego, próżnią, aż  do prostych efektów kwantowych. Pokaz był rozmową dwóch osób, przeplataną uzupełniającymi się materiałami video, ukierunkowaną na zademonstrowanie metody rejestracji cząstek promieniowania kosmicznego przy pomocy urządzeń mobilnych. Zachęcano również uczestników do aktywnego udziału w pomiarach podczas pokazu pod hasłem “pobijamy rekord świata w drużynowym łapaniu cząstek”.

  • Dzień Popcornu

    20 stycznia obchodziliśmy w szkole Dzień Popcornu. Uczniowie kl. VII przygotowali gazetkę tematyczną, z której można było dowiedzieć się co nieco na temat prażonej kukurydzy. Nie wszyscy wiedzieli, że dawniej z popcornu robiło się biżuterię, a samo ziarnko kukurydzy potrafi wystrzelić do góry na wysokość nawet dwóch metrów! Podczas długiej przerwy członkowie Samorządu Uczniowskiego prażyli i serwowali w szkolnej stołówce tą ciepłą przekąskę wszystkim zainteresowanym uczniom. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

  • "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

    W siedzibie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni w dniu 14 stycznia 2022 r. odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Uczennice klasy 8 naszej szkoły: Kornelia Kordek, Maja Malinowska i Gabriela Szczepanek  zajęły IV miejsce. Pani Barbara Dębowska, która przeprowadziła  szkolne eliminacje oraz przygotowała uczennice do II etapu konkursu. Dziewczyny otrzymały nagrody oraz dyplomy. 

  • Życzenia bożonarodzeniowe

  • "#Murem za polskim mundurem"

    Dzieci naszej szkoły wykonały kartki świąteczne z życzeniami bożonarodzeniowymi dla naszych służb mundurowych w ramach akcji "#Murem za polskim mundurem". Kartki zostaną przesłane do Ełku a 24 grudnia 2021r. Ks. Biskup Jerzy Mazur przekażę je osobiście żołnierzom w czasie wigilijnego spotkania w Lipsku.

  • I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Baczyński 2021"

    Miło nam poinformować, iż uczennica naszej szkoły - Kornelia Kordek zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Baczyński 2021", organizowanym przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną w Olsztynie. 

    Do konkursu recytatorskiego „BACZYŃSKI 2021” zgłoszono łącznie 33 prace w kategorii szkoły podstawowe (klasy 7 i 8) ze szkół z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Kornelia, głosami członków jury: I. Telesz-Burczyk (aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie), dr H. Kryńskiej, S. Czacharowskiej (dyrektor W-MBP), dr K. Bociek, została nagrodzona

    „za dużą siłę ekspresji, wydobycie dynamiki tekstu oraz rekonstrukcję wyczytanej sytuacji lirycznej; za dobranie tła i kostiumu, wydobywającego z tekstu jego znaczenie”.

    Serdecznie gratulujemy wygranej!

  • Pakete der Liebe z Adendorfu

    17 grudnia 2021r. wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali paczki świąteczne przygotowane przez ich rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły w Adendorfie. W kartonach znalazły się przybory szkolne, pasta do zębów, kosmetyki, słodycze, gry, puzzle i maskotki. Dzieci z ciekawością otwierały paczki, oglądały ich zawartość, cieszyły się z każdej rzeczy. Uśmiech na twarzach uczniów to znak, że mikołajkowa  niespodzianka bardzo ich ucieszyła. Dziękujemy kolegom i koleżankom z Niemiec za prezenty, które trafiają do nas od 10 lat.

  • Skąd Mikołaj wie?

    16 grudnia 2021r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli online spektakl „Skąd Mikołaj wie?”.

    Odpowiedź na to pytanie kryje się na strychu w domu małego Krzysia, gdzie swoje miejsce znalazły Miś, Pajac - niechciane zabawki. W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia do sfatygowanych zabawek dołącza Czarownica, która wkrótce zostanie zaniesiona pod choinkę. Miś i Pajac pod wpływem wizyty nowej koleżanki postanawiają jeszcze raz spróbować wydostać się ze strychu. Współcześnie, praktycznie nieograniczony dostęp do technologii i nowoczesnych zabawek sprawia, że niezwykle łatwo jest rzucić w kąt niechcianą zabawkę i zastąpić ją nową. Czasami jednak zdecydowanie ciekawiej jest tchnąć nowe życie w stare zabawki i sprawić, by w ich oczach znów pojawiło się odbicie dziecięcego uśmiechu.

    Spektakl wpisuje się w tematykę szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego.

  • Kolęda dla Seniorów

    10 grudnia 2021r. przekazaliśmy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Mikołajkach produkty do paczek dla Seniorów naszej gminy. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w akcji zbierania słodyczy i herbatek. Samodzielnie wykonaliśmy ozdoby świąteczne i kartki z życzeniami. Do paczek trafi także pięknie zapakowane sianko. Wierzymy, że również dzięki naszej skromnej pomocy, niespodzianki przygotowane przez MGOPS wywołają uśmiech i radość obdarowanych.

    Dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję.

  • Mikołajkowe niespodzianki

    6 grudnia to tradycyjnie dzień, w którym  prezenty dzieciom przynosi Mikołaj. Tak też było w naszej szkole. Z samego rana w salach lekcyjnych uczniowie znaleźli niespodzianki przygotowane przez wychowawców i rodziców. Pani dyrektor przekazała uczniom paczki przygotowane przez Gminę Mikołajki. Na zajęciach świetlicowych dzieci opowiadały o tradycjach mikołajkowych oraz kolorowały postaci Mikołaja. Ten dzień upłynął szybko, w miłej atmosferze.

  • Choinko piękna jak las ... Wizyta Leśników

    Dzięki uprzejmości pana Mateusza i pana Łukasza z Nadleśnictwa Strzałowo otrzymaliśmy dwie, pachnące lasem choinki. Korzystając z wizyty uczniowie kl. VII zadali Panom kilka pytań dotyczących m.in. pracy w lesie, zadań wykonywanych przez leśników podczas zimy oraz leśnej fauny i flory. Następnego dnia obie choinki zostały pięknie udekorowane.

  • Miłe (mikołajkowe) niespodzianki w kl. VII

    Uczniowie klasy VII z okazji 6 grudnia i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia postanowili podwójnie obdarować się świątecznymi upominkami. Do tzw. "buta" każdy z uczniów włożył batonik dla kolegi/koleżanki z klasy. Jeszcze większą radość sprawiło przygotowywanie sobie wzajemnie paczek-niespodzianek, które uczniowie (albo raczej Święty Mikołaj) umieścili pod choinką. Prezenty okazały się być trafione i wszyscy zgodnie przyznali, że cieszą ich małe rzeczy i drobne gesty. To były miłe chwile!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Woźnicach
    Szkoła Podstawowa w Woźnicach
    Woźnice 11A
    11-730 Mikołajki
  • 87 4213507

Galeria zdjęć