22 maja będzie dniem, który na pewno długo zostanie w pamięci niejednego przedszkolaka. W tym dniu najmłodsi naszej szkoły udali się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnicach. Strażacy opowiedzieli o trudnej i niebezpiecznej służbie , pokazali wszystko co znajduje się w wyposażeniu wozów i czego strażacy potrzebują w swojej pracy. Największą radość sprawiło dzieciom polewanie wodą za pomocą węża strażackiego, przymierzanie prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej, możliwość posiedzenia sobie za kierownicą wozu. Zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną , sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia . Utrwaliły sobie numer telefonu do straży pożarnej i numer alarmowy. Być może zdobyta przez dzieci wiedza sprawi, że kiedyś zasilą strażackie szeregi (tak jak ich starszy kolega Michał z klasy VII) by nieść pomoc innym.
Dziękujemy Strażakom: panu Krystianowi Stykowskiemu. panu Michałowi Butkiewicz, Michałowi Lutrzykowskiemu za miłe przyjęcie przedszkolaków , za przekazanie tylu ważnych i ciekawych wiadomości, za tyle wspaniałych wrażeń. Życzymy wszystkim naszym Strażakom bezpiecznej służby oraz zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.
21 maja 2018 roku uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Olsztyna.
Zaczęliśmy od wizyty w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, który uzyskał status Narodowej Instytucji Kultury - to pierwsza jednostka kulturalna w północno – wschodniej Polsce o takiej randze.
Tym razem nasza wycieczka miała inny cel, niż oglądanie sztuki i podziwianie gry aktorskiej. Udaliśmy się na wędrówkę za kulisy teatru…
Na początku wysłuchaliśmy historii powstania tego budynku, następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie wszystkich zakątków Teatru. Była to niezwykła wycieczka, mogliśmy wejść na scenę, obejrzeć z bliska scenografię , zajrzeć do budki suflera i inspicjenta, byliśmy również w pracowni krawieckiej, modelatorskiej, w garderobie aktorów. Wysłuchaliśmy ciekawej lekcji na temat powstawania sztuki teatralnej, a także kilku zabawnych historyjek związanych z przedstawieniami.
Kolejnym punktem wyjazdu był Park Trampolin 7 Jump Street jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie Olsztyna.
Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w Jump Arena sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
Ta niezapomniana wycieczka zakończyła się wizytą w Mc Donalds.
Adriana Stręt
Miło nam poinformować, że z sukcesem zakończyliśmy działania w zakresie realizowanych w tym roku szkolnym programów „Uczeń bezpieczny w sieci” i „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”. Sprawozdania zostały pozytywnie ocenione przez jury i do szkoły dotarły już certyfikaty. Dziękujemy i gratulujemy szkolnym koordynatorom – pani Juliannie Golon i pani Adrianie Stręt.
W sobotę 19.05.2018r. dziesięcioro uczniów klasy V i VII pod opieką pani dyrektor wzięło udział w VIII inscenizacji Bitwy pod Wopławkami.
Bitwa pod Wopławkami została przez kronikarzy okrzyknięta „bitwą stulecia”. Było to pierwsze zwycięstwo Krzyżaków nad Litwinami, którzy napadali, grabili i zabijali ludność zamieszkującą te tereny. Zwycięstwo to było o tyle ważne, że sama wyprawa litewska była jedną z najbrutalniejszych i najkrwawszych, zakończoną największymi stratami materialnymi.
Nasi uczniowie przebywali w grodzie, który dzielnie obronili przed wojskami litewskimi pod dowództwem Witenesa.
18 maja 2018 roku uczniowie klasy siódmej mając w programie nauczania w bieżącym roku szkolnym zajęcia z zawodoznawstwa udali się na wycieczkę do 15 Mazurskiego Batalionu Saperów w Orzyszu pod opieką wychowawcy pani Adriany Stręt.
Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego. Uczniowie zwiedzili również Salę Pamięci, gdzie mieli możliwość zapoznania się z tradycjami i historią jednostki. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali sprzęt wojskowy i umundurowanie żołnierzy oraz uważnie słuchali ciekawych opowiadań żołnierza, który oprowadzał dzieci po jednostce, mieli możliwość uczestniczenia w pokazach musztry wojskowej oraz obejrzenia sprzętu inżynieryjnego. Hitem była przejażdżka czołgiem. Wycieczka dla uczniów była bardzo ciekawa.
DZIĘKUJEMY DOWÓDCY JEDNOSTKI WOJSKOWEJ 1460 W ORZYSZU ZA ŻYCZLIWOŚĆ I MOŻLIWOŚĆ ZWIEDZENIA JEDNOSTKI.
17.05.2018r. zorganizowano w szkole szkolenie dla rodziców w formie wykładu i prezentacji multimedialnej pt. Cyberprzemoc może przytrafić się każdemu, również Twojemu dziecku. Pani Julianna Golon zapoznała zebranych z pojęciem i przejawami agresji elektronicznej (zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne, portale społecznościowe) oraz omówiła odpowiedzialność prawną ofiary i sprawcy. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji programu profilaktyczno – wychowawczego szkoły.
Więcej informacji na stronach:
saferinternet.pl
sieciaki.pl
cyberprzemoc.pl
dyżurnet.pl
helpline.org.pl
16.05.2018r. na stadionie MOSiR w Olecku odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko – Mazurskiego Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce. W imprezie startowało około 500 zawodniczek i zawodników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach: 2005/2007, 2003/2004 oraz 2002 i starsi (open). Nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze:
Kamila Kordek II miejsce w skoku w dal
Dawid Majewski I miejsce w biegu na 300m i II miejsce w skoku w dal
Dominik Baczewski I miejsce w skoku w dal.
Pozostali reprezentanci UKS ATOS Woźnice zajęli następujące miejsca:
Maja Murach III miejsce w biegu na 100m
Julia Wawrzynowicz I miejsce w biegu na 600m i I miejsce w skoku w dal
Bartosz Turek II miejsce w biegu na 100m i II miejsce w biegu na 200m.
W klasyfikacji gmin wywalczyliśmy V miejsce (na 19 startujących gmin).
Gratulujemy uczniom i trenerowi panu Wojciechowi Brodowskiemu.
15 maja 2018 r. w CKiT w Mragowie odbył się 36. Wojewódzki Konkurs Recytatorski SPOTKANIA Z POEZJĄ (etap powiatowy). Uczniowie naszej szkoły (Kornelia Kordek, Michał Stolarczyk, Marceli Fydrych) znaleźli się w czołowce wyróżnionych na etapie gminnym konkursu i tym samym zyskali awans do udziału w tychże eliminacjach. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu Jury w składzie: Krystyna Jędrys (aktorka, instruktor teatralny, juror konkursów recytatorskich i teatralnych, teatrolog); Monika Kazimierczyk (instruktor teatralny, reżyserka, animator kultury); Aleksandra Żabińska (wieloletni pracownik kultury, animatorka życiaspołecznego, instruktor teatralny); wyłoniło zwycięzców. Naszym uczniom poszło znakomicie, a Marcelowi udało się wywalczyć wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!
11.05.2018r. przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się XV Trójbój Lekkoatletyczny dla uczniów urodzonych w roku 2007 i młodszych. Wzięli w nim udział reprezentanci szkół z terenu Gminy Mikołajki – Baranowa, Mikołajek i Olszewa. Ich opiekunowie czynnie włączyli się w przeprowadzenie poszczególnych konkurencji – biegu na 60m, skoku w dal i rzutu piłeczką palantową. Po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:
Najlepszy biegacz - Aleksander Dobrowolski SP Mikołajki
Najlepsza biegaczka – Zuzia Kostrzeba SP Woźnice
Najlepszy skoczek - Seweryn Kuchciński SP Baranowo
Najlepsza skoczkini – Zuzia Kostrzeba SP Woźnice
Najlepszy miotacz - Kornel Pakowski SP Woźnice
Najlepsza miotaczka - Zofia Walentynowicz SP Woźnice
W klasyfikacji ogólnej szkoły zajęły miejsca:
dziewczęta
I SP Woźnice
II SP Mikołajki
III SP Olszewo
chłopcy
I SP Mikołajki
II SP Baranowo
III SP Woźnice
Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy skorzystali z poczęstunku: pysznych kanapek, słodyczy, napojów.
Dziękujemy sponsorom, Urzędowi Miasta Mikołajki, pani Sekretarz Joannie Wróbel, opiekunom reprezentacji szkół oraz Dyrektorom Szkół w Baranowie, Mikołajkach i Olszewie. Dziękujemy i gratulujemy panu Wojciechowi Brodowskiemu kolejnej udanej imprezy sportowej.
Dnia 11 maja 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pani Aliny oraz wspaniałych mam - pani Natalii i pani Justyny pojechały do Jednostki Wojskowej w Giżycku. Przy wejściu powitał wszystkich pan Rafał Bielak, który jest żołnierzem w tej jednostce. Podczas wycieczki nasze pociechy miały możliwość obejrzenia żołnierskich mundurów i sprzętu bojowego. Mogły wchodzić do środka pojazdów, co sprawiło im ogromną radość. Oglądały broń oraz podziwiały akcesoria wojskowe. Na zakończenie otrzymały upominki, które bardzo spodobały się przedszkolakom.
Składamy serdeczne podziękowania panu Rafałowi oraz wszystkim żołnierzom jednostki.
3 maja b.r. minęło 227 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ten dzień celebrowany jest jako święto narodowe od początku XX wieku. Dnia 30 kwietnia 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akademii połączonej z krótką inscenizacją, ukazującą losy Franka- głównego bohatera przedstawienia, który boryka się z niebłahymi dylematami. Chłopiec nie rozumie, czym jest Konstytucja i dlaczego 2 i 3 maja to ważne święta narodowe.
Dzięki niezawodnym aktorom (Franek Fydrych , Marceli Fydrych, Kornelia Kordek, Jurek Rejchel) nawet najmłodsi przyswoili sobie trudne, ale jakże ważne treści związane z historią naszego kraju. Na zakończenie apelu, każda z klas otrzymała tak zwane "zadanie specjalne", które polegało na wykonaniu biało-czerwonej flagi dużego formatu, opatrzonej hasłami i wierszami związanymi z obchodzonymi majowymi wydarzeniami. Każda z klas -z pomocą wychowawców- przyłączyła się do wykonania wielkoformatowego dzieła. Całość montażu uświetniła dekoracja zaaranżowana przez uczniów klasy 7., pod opieką pani Gizeli Fiedorowicz i pana Mateusza Przybysza. Scenariusz przedstawienia przygotowała pani Aleksandra Doda.
Dnia 26.04.2018 r. w Domu Kultury "Kłobuk" w Mikołajkach odbył się etap gminny konkursu recytatorskiego
"Spotkania z Pozeją". Grono recytatorów zasiliła solidna grupa dziewięciorga uczniów naszej szkoły (Oliwia Buśko,
Zuzanna Kostrzeba, Jerzy Rejchel, Filip Cybul, Beata Brygoła, Marceli Fydrych, Antonina Tytko, Michał Stolarczyk, Kornelia Kordek).
Przygotowaliśmy wiersze, które - parafrazując słowa komisji- potrafiły wzruszyć, a także rozbawić do łez. Mimo ogromnej konkurencji,
udało nam się wywalczyć miejsca "na podium", które są awansem do udziału w eliminacjach rejonowych, które odbędą się w Bibliotece
Publicznej w Mrągowie, dnia 15 maja b.r. Wyniki konkursu prezentują się nastepująco:
W kategorii klas I-III:
Antonina Tytko (wyróżnienie)
Michał Stolarczyk (III miejsce)
W ketegorii klas IV-VI:
Kornelia Kordek (II miejsce)
W kategorii klas (VII-Gimnazjum)
Marceli Fydrych (III miejsce)
Gratulacje należą się wszystkim uczniom, którzy z konkursu na konkurs chętniej biorą w nich udział. Takie wydarzenia
są gwarancją nie tylko doskonałej zabawy, ale przede wszystkim lekcją przełamywania własnych słabości i wiary w siebie.
25.04.2018r. nasi uczniowie klasy III przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Trzecioklasisty przygotowanego przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. To coroczna akcja mająca na celu podsumowanie I etapu edukacji poprzez zbadanie kluczowych kompetencji uczniów w zakresie czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Wyniki testów z języka polskiego, matematyki i przyrody pomagają w analizie rozwoju kompetencji poszczególnych uczniów – po zestawieniu ich z wynikami sprawdzianu po klasie ósmej. Dzięki temu można przekonać się, czy potencjał ucznia został dobrze wykorzystany.
24.04.2018r. czworo uczniów klasy VII reprezentowało naszą szkołę w Mrągowie w Powiatowym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Turniej składał się z pisemnego testu wiadomości o BRD, jazdy sprawnościowej po rowerowym torze przeszkód oraz praktycznego sprawdzianu umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej w wypadku drogowym. W turnieju wzięło udział 11 reprezentacji szkół podstawowych oraz 7 gimnazjalnych. Nasza drużyna pod kierownictwem pana Mateusza Przybysza zajęła VII miejsce.
23 kwietnia 2018roku dzieci z oddziału przedszkolnego z klasy III i IV świętowały urodziny misia Theo, który towarzyszy dzieciom w nauce języka niemieckiego już od kilku lat.
Na uroczystość przybył dostojny jubilat ze swoja rodziną. Dzieci przygotowały dla solenizanta laurki.
Maluchy razem z misiami tańczyły i śpiewały. Urodziny maskotki stworzyły fantastyczną okazją do wspólnej zabawy i ucztowania. Zadowolone maluchy zaśpiewały misiowi „Sto lat” w języku niemieckim. Nie zabrakło słodkiego „co-nie-co” czyli poczęstunku oczywiście … misiowego.
Miś Theo pragnie z całego pluszowego serca podziękować dzieciakom za pamięć i życzenia przygotowane specjalnie z okazji swoich urodzin.
22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Z tej okazji zorganizowaliśmy w piątek 20.04.2018r. Sprzątanie Świata. Maluchy z oddziału przedszkolnego zbierały gałęzie na ognisko, starsi uczniowie z wychowawcami zbierali śmieci na poboczach dróg do Osiedla Woźnice i stacji kolejowej. Klasa VII porządkowała teren wokół szkoły. Chłopcy wywozili ziemię z likwidowanego skalniaka, najpierw taczką, a później z panem W. Brodowskim przyczepką samochodową. Ziemią zasypali wgłębienia po szambie i nierówności przy boisku. Inni grabili trawniki, wynosili suche liście, sadzili krzewy, układali głazy w mini ogrodzie botanicznym, przesadzali kwiaty. Niektóre dziewczęta dzielnie pomagały w ładowaniu ziemi na przyczepkę. Przy szkole pozostawiono 4 duże worki śmieci zebrane przez uczniów.
Słoneczna pogoda sprzyjała porządkom. Na zakończenie rozpaliliśmy ognisko i posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami, które po ciężkiej pracy smakowały wyśmienicie.
Brawo uczniowie! Wasza praca, zaangażowanie = ładne i czyste obejście szkoły.
19.04.2018r. mija 75. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. W polskiej historii wydarzenie to jest symbolem walki nie tylko o wolność, ale przede wszystkim o godność i człowieczeństwo.
Od kilku lat uczestniczymy w organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji społeczno – edukacyjnej upamiętniania Powstania w Getcie. Uczniowie dzień wcześniej przygotowali papierowe żółte żonkile, kwiaty przypominające swoim kształtem Gwiazdę Dawida – symbol stygmatyzacji i prześladowania Żydów. Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych w getcie był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu przygotowanym przez nauczyciela historii – pana Mateusza Przybysza. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „19 kwietnia Dzień Pamięci o Holokauście”. Dowiedzieliśmy się, jakie były przyczyny powstania getta w Warszawie, co oznacza słowo „holokaust” i dlaczego wybuchło powstanie. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie na tle plakatu „Łączy nas pamięć”, które prześlemy do muzeum POLIN.
Akcja Żonkile ma na celu rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie.
18 kwietnia 2018r. dotarły do szkoły nagrody dla uczniów za prace w świątecznych konkursach plastycznych zorganizowanych przez Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach.
Nagrodzeni za palmę wielkanocną:
Emilka Parchucik kl. III 1 miejsce
Mateusz Parchucik kl. V 2 miejsce
Beata Brygoła kl. VII 3 miejsce
Nagrodzeni za kartki wielkanocne:
Emilka Parchucik kl. III 3 miejsce
Beata Brygoła Kl. VII 3 miejsce
Serdecznie gratulujemy!
18.04.2018r. odwiedzili nas muzycy Kacper Szymkiewicz i Jonatan Tomaszewski. Tym razem zaprezentowali nam muzykę włoską od średniowiecza po współczesność. Wysłuchaliśmy opowieści o kompozytorach m.in. Giovannim Pierluigi da Palestrina, Antonio Vivaldim. Muzycy wykonali na gitarze, altówce i flecie kilka utworów: „Pieśń Neapolitańska”, „O sole mio”, „Trawiata”. Na zakończenie koncertu wysłuchaliśmy utworu „Time to say Goodbay”, który skomponował Andrea Bocelli – niewidomy śpiewak operowy – tenor, kompozytor, autor piosenek, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Spotkanie podobało się nam – to była piękna uczta dla wrażliwych dusz.
W dniu 13 kwietnia 2018r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie klas V – VII przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „Katyń – Golgota Wschodu”. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego w obcności pocztu flagowego i zapaleniem znicza przy Dębie Pamięci ks. mjr A. Dubiela znajdującego się w przyszkolnym mini ogrodzie botanicznym. Scenografię tworzył brzozowy krzyż owinięty biało-czerwoną wstążką i czerwone kwiaty. Uczniowie odczytali najważniejsze fakty dotyczące Zbrodni Katyńskiej, zaprezentowali wiersze. Tłem do piosenek o tematyce katyńskiej była prezentacja multimedialna i gazetka okolicznościowa przedstawiająca materiały zgromadzone przez IPN. Występ patriotyczny spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców, nauczycieli, którzy obejrzeli go w ciszy i z powagą. Montaż przygotowały panie Aleksandra Doda i Julianna Golon, a oprawę muzyczną pani dyrektor Gizela Fiedorowicz.
Uroczystość odbyła się w ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”.