27 kwietnia 2017r. uczniowie klasy VI wzięli udział w powiatowych eliminacjach Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Mrągowie. W teorii uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, z kolei w praktyce liczyła się umiejętność jazdy sprawnościowej rowerem po torze przeszkód. W turnieju uczestniczyły 4-osobowe drużyny z 10 szkół podstawowych i 8 gimnazjów.
Nasza drużyna w składzie:
Beata Brygoła
Maria Szkulska
Łukasz Błaszczyk
Marceli Fydrych
zajęła III miejsce.
Uczniów przygotował pan Mateusz Przybysz – nauczyciel zajęć technicznych.
Serdecznie gratulujemy!
27 kwietnia 2017r. dotarły do nas z Centrum Kultury Kłobuk w Mikołajkach nagrody za prace w konkursach plastycznych:
na palmę wielkanocną (spośród 7 prac):
I miejsce Kornelia Kordek kl.III
II miejsce Aniela Pękała kl.III
wyróżnienia: Maja Malinowska kl.III i Gabriela Szczepanek kl.III
na kartkę wielkanocną (spośród 72 prac):
wyróżnienie: Gabriela Szczepanek kl.III
Gratulujemy nagrodzonym i ich opiekunom!
W dniach 26 - 27 kwietnia 2017r. uczniowie klasy III uczestniczyli w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ramach programu Ratujemy i uczymy ratować. Dzieci poznały zasady postępowania z osobą poszkodowaną, nauczyły się układać poszkodowanych w pozycji bocznej bezpiecznej i sprawnie wykonać resuscytację – z użyciem fantomu. Pod kierunkiem pani Uli – pielęgniarki, dzieci ćwiczyły opatrywanie ran i unieruchomianie kończyn. Dwudniowy kurs zakończył się egzaminem przed komisją, w której skład wchodziły: pani dyrektor Gizela Fiedorowicz, pani pielęgniarka Ula Przybysz i wychowawczyni klasy III pani Barbara Dębowska. Wszyscy uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami i otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia. Gratulujemy!
Na początku kwietnia wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Bądź kumplem, nie dokuczaj! W tym roku twarzą akcji został piłkarz reprezentacji Polski – Jakub Błaszczykowski, który zachęca dzieci do gry fair play i propaguje koleżeńskie zachowania. Organizatorem kampanii pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka jest Cartoon Network, partnerem Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Dokuczanie to poważny, powszechny problem. Akcja, do której przystąpili nasi uczniowie 27 kwietnia 2017r., nie tylko propaguje koleżeńskie zachowania, ale też podpowiada dzieciom i dorosłym jak radzić sobie z problemem i gdzie szukać pomocy. W ramach akcji uczniowie obejrzeli ciekawe filmy i materiały przygotowane przez ekspertów, uczestniczyli w zabawach promujących kumpelskie zachowania, zapoznali się z Kodeksem kumpla, przygotowali gazetkę, wysłali pracę na konkurs i zgłosili szkołę do otrzymania certyfikatu. Uczniowie pracowali pod kierownictwem pani Adriany Stręt.
Więcej informacji:
www.badzkumplem.cartoonnetwork.pl
www.116111.pl -Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116111
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800100100
27 kwietnia 2017roku dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały urodziny misia Theo, który towarzyszy dzieciom w nauce języka niemieckiego już od kilku lat.
Na uroczystość przybył dostojny jubilat ze swoja rodziną. Dzieci przygotowały dla solenizanta laurki.
Maluchy razem z misiami tańczyły i śpiewały. Urodziny maskotki stworzyły fantastyczną okazją do wspólnej zabawy i ucztowania. Zadowolone maluchy zaśpiewały misiowi „Sto lat” w języku niemieckim. Nie zabrakło słodkiego „co-nie-co” czyli poczęstunku oczywiście … misiowego.
Miś Theo pragnie z całego pluszowego serca podziękować dzieciakom z oddziału przedszkolnego za pamięć i życzenia przygotowane specjalnie z okazji swoich urodzin.
25 kwietnia 2017r. nasi trzecioklasiści przystąpili do sprawdzianu przygotowanego przez Wydawnictwo Operon. Jest to nie tylko test sprawdzający poziom zdobytej wiedzy. To przede wszystkim program, którego nadrzędnym celem jest rozwój kluczowych kompetencji u najmłodszych uczniów, wspieranie ich w pokonywaniu trudności oraz motywowanie do nauki.
Uczniowie rozwiązywali testy z języka polskiego, matematyki i przyrody. Obejrzeli także film z Bratkiem, którego zadaniem była pomoc dzieciom w odprężeniu i koncentracji oraz wysłuchali bajki terapeutycznej.
20 kwietnia 2017r. uczestniczyliśmy po raz trzeci w zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim.
Powstanie w getcie warszawskim jest na świecie symbolem walki o godność. Akcja społeczno – edukacyjna Żonkile sprawia, że pamięć o powstaniu staje się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.
Uczniowie klasy VI przygotowali papierowe żonkile, które zostały rozdane uczestnikom spotkania w szkole podczas prezentacji Holokaust - zagłada Żydów i Getto Warszawskie.
Spotkanie z okazji 74 rocznicy powstania w getcie warszawskim przygotował nauczyciel historii – pan Mateusz Przybysz. Uroczystość była formą realizacji tematyki tolerancji i antysemityzmu.
11 kwietnia 2017r. w klubie czytelniczym w Mikołajkach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej. Wzięło w nim udział 74 uczniów szkół z terenu gminy. Jury oceniało dobór repertuaru, interpretację, technikę wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny. Nasi uczniowie przygotowani przez panią Bogusławę Bednarczyk zajęli następujące miejsca:
w kategorii klas I – III:
Antonina Tytko miejsce III
w kategorii klas IV – VI:
Beata Brygoła III miejsce
Natalia Lipka III miejsce
Uczniowie ci zostali wytypowani do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej w Mrągowie.
Serdecznie gratulujemy!
11 kwietnia 2017r. aktorzy Studia Artystycznego Arena z Białegostoku gościli u nas ze spektaklem o niesfornym chłopcu Okidoki, który ciągle dokuczał innym, psocił i brzydko się zachowywał. Dzięki temu wpadł w tarapaty i stracił wszystkich przyjaciół. Spotkanie ze strażakiem i policjantem pomogło bohaterowi oraz dzieciom utrwalić zasady bezpieczeństwa i normy dobrego wychowania oraz numery alarmowe. Dzieci aktywnie brały udział w spektaklu wykazując się znajomością numerów alarmowych i umiejętnością wzywania pomocy w rozmowie z dyspozytorem. Chłopiec zrozumiał, że bycie dobrym sprawia dużo radości, a prawdziwym skarbem w życiu są przyjaciele.
10 kwietnia 2017r. obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie przybliżyli w prezentacji multimedialnej i recytowanych wierszach temat zbrodni katyńskiej z 1940r., której ofiarami byli głównie oficerowie Wojska Polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski.
W 2008r. nasza szkoła przystąpiła do programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Przy szkole posadzono dąb poświęcony ofierze zbrodni katyńskiej ks. mjr Aleksandrowi Dubielowi, nawiązano korespondencję z rodziną ks. mjr i Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska.
W dalszej części uroczystości przypomniano postać ks. mjr Dubiela. Następnie cała społeczność szkoły śpiewała piosenki wojskowe.
Dziękujemy serdecznie naszemu gościowi panu Leszkowi Engwertowi za piękny akompaniament na akordeonie.
Uroczystość przygotowała pani Barbara Dębowska.
10 kwietnia 2017r. uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w „żywej lekcji historii” na temat rycerstwa i historii oręża polskiego XVII wieku. Aktorzy Agencji Widowisk Historyczno – Edukacyjnych Arkona z Torunia przybliżyli uczniom najważniejsze wydarzenia i daty z okresu od II połowy XVI w. do końca wieku XVII. Odbyła się także prezentacja oręża – zbroi husarskiej, kolczugi, hełmu, szabli, repliki broni palnej oraz replik przedmiotów codziennego użytku z XVII w. Uczniowie mogli oglądać i przymierzać elementy uzbrojenia, wzięli udział w quizie sprawdzającym zdobyte wiadomości. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe, bite na miejscu monety. Na koniec przedstawienia nastąpił wystrzał z broni czarnoprochowej, repliki pistoletu skałkowego z XVII w.
Przedstawienie okraszone niepowtarzalnym dowcipem bardzo podobało się uczniom.
6 kwietnia 2017r. uczniowie klasy szóstej przystąpili do Nowego Sprawdzianu Szóstoklasisty z Operonem. Składał się on z dwóch części: język polski i matematyka oraz język niemiecki. Minister Edukacji zniosła w 2016r. obowiązkowy od 2002r. sprawdzian szóstoklasisty. Uczestnictwo w programie umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy i przygotowanie do rozpoczęcia kolejnego etapu kształcenia oraz motywuje ich do nauki przed zapowiadanym sprawdzianem po klasie ósmej.
21 marca – jak co roku - nie ma w szkole lekcji. Wszystkim uczniom przyświeca jeden cel: znależć Wiosnę. W tym roku postanowiliśmy całą szkołą pojechać na wagary. Z rana przygotowaliśmy piękne plakaty wiosenne, a po godzinie 9 udaliśmy się autobusem do STO w Mikołajkach. Tam uczestniczyliśmy w III Pikniku Przyrodniczym. Wysłuchaliśmy wykładów i opowiadań behawiorystki o psach, poznawaliśmy tajniki fotografii na zajęciach z panem W. Bzurą, obejrzeliśmy kolekcje owadów i chrząszczy, za pomocą dotyku rozpoznawaliśmy co kryją szkatułki, obejrzeliśmy pod mikroskopami wodne żyjątka, uczestniczyliśmy w doświadczeniach, spotkaliśmy się z uczniami technikum leśnego, maluchy odrysowywały od szablonów zwierzęta leśne, obserwowaliśmy wirtualne wyścigi "bike -parku", zdobywaliśmy punkty w grach sportowych, piekliśmy kiełbaski na ognisku. Tyle ciekawych rzeczy się działo wokół nas, że nim się spostrzegliśmy minęły prawie 3 godziny i czas było wracać do szkoły.
Dziękujemy organizatorom i społeczności szkolnej szkół społecznych za gościnność i mile spędzony czas. To był przyjemy i pożytecznie spędzony dzień.
Wiosnę oczywiście znaleźliśmy i przywieźliśmy do Woźnic. Jest jeszcze trochę niesforna ( sypnie śnieżkiem i chlapnie deszczem, powieje wiatrem i chłodem), ale obiecała, że niebawem się poprawi i uśmiechnie do nas ciepłym słońcem.
17 marca 2017r. w sali widowiskowo-sportowej w Orzyszu odbył się XI Memoriał Zbigniewa Piątka w Tenisie Stołowym. Rywalizowało 5 szkół podstawowych, gimnazja, licea i dorośli.
Nasi reprezentanci radzili sobie bardzo dobrze (czytaj: doskonale) i zajęli następujące miejsca:
szkoła podstawowa dziewczęta:
Kamila Kordek kl. V - I miejsce
Zofia Walentynowicz kl. IV – II miejsce
szkoła podstawowa chłopcy:
Dawid Majewski kl. V – II miejsce
Jerzy Rejchel kl. V – V miejsce
Serdecznie gratulujemy!
W poniedziałek, 13 marca 2017 roku uczniowie klasy II oraz III mieli okazję wziąć udział w lekcji przyrody w Nadleśnictwie Maskulińskim.
Po przybyciu do Rucianego-Nidy zostaliśmy serdecznie powitani przez panią Annę Ptak – pracownika Nadleśnictwa Maskulińskiego. Dzieci poznały bajkę pt. „Bielik’, mogły porównać opisy w bajce z eksponatem bielika w leśniczówce, poznały tryb życia i zwyczaje tego pięknego ptaka. Następnie pani Anna Ptak zapoznała dzieci z bajką pt. „Sosna” oraz ze znaczeniem tego drzewa w naszym regionie. Uczniowie rysowali bielika oraz sosnę. Każdy uczestnik lekcji przyrody z entuzjazmem bawił się w grę, która umożliwiła poznanie zależności występujących między organizmami roślinnymi i zwierzęcymi w lesie.
W leśniczówce mieliśmy okazję zobaczyć imponującą kolekcję poroży oraz owadów żyjących w lesie.
Każdy uczeń otrzymał w prezencie zbiór bajek o lesie pt. „Bajki”, piękny album nietypowych drzew pt. „Mowa drzew” oraz maskotkę liska.
Uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.
9 marca 2017r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt. „Internetowe pułapki” w wykonaniu artystów Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja Magik z Białegostoku. Przedstawienie w sposób zabawny przypomniało o zasadach zachowania bezpieczeństwa w Internecie, zagrożeniach związanych z niewłaściwym korzystaniem z sieci oraz uzależnieniem od komputera.
Główna bohaterka – Kasia każdą wolną chwilę spędzała przed komputerem oddalając się od bliskich i znajomych. Jej zachowanie uświadomiło uczniom, że Internet jest wprawdzie kopalnią wiedzy, ale jest też narzędziem niosącym wiele zagrożeń. Należy pamiętać o ograniczonym zaufaniu wobec osób poznanych w sieci, ochronie danych osobowych oraz, że uzależnienie od komputera prowadzi do izolacji.
Przedstawienie jest formą realizacji Programu profilaktyki szkoły.
9 marca 2017r. męska część społeczności szkolnej pod kierunkiem panów Mateusza Przybysza, Wojciecha Brodowskiego i księdza Rolanda przygotowała akademię z okazji Dnia Kobiet.
Z wielkim zainteresowaniem obejrzałyśmy scenki z życia codziennego zwyczajnej rodziny, wysłuchałyśmy piosenek i nauczyłyśmy się rozumieć co tak naprawdę mówią kobiety. Na koniec były cukierki dla dziewcząt.
Wybuchy śmiechu i brawa potwierdziły, że niespodzianka bardzo nam się podobała.
Wszystkie panie pracujące w szkole otrzymały piękne bukiety kwiatów, słodkie pierniczki, a na stole pojawiły się dwa duże torty z napisami Dzień Kobiet. Było słodko i miło.
Chłopaki – gratulujemy pomysłu i dziękujemy!
28 lutego obchodziliśmy w szkole Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który został uchwalony w 2011r. i przypada 1 marca. To święto tych, którzy po 1944r. nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Podjęli oni walkę zbrojną i wielu z nich zapłaciło za tę postawę najwyższą cenę.
Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych – były rozmowy, projekcja filmu „Żołnierze Wyklęci”, dyskusja.
Organizatorem spotkania był pan Mateusz Przybysz – nauczyciel historii.
Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W tym dniu każdy stara się zjeść pysznego pączka z nadzieniem. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. W naszej szkole nikogo nie opuści szczęście – każdy dzisiaj (23.02) zjadł pysznego pączka zakupionego przez Radę Rodziców. A kalorie? No cóż, jak przekonują uczniowie – spalą się szybko, przecież do pokoju nauczycielskiego prowadzi mnóstwo schodów.
Kochani Rodzice – dziękujemy. Mniam...