16 lutego 2018r. członkowie rady pedagogicznej wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez panie policjantki z Mrągowa mł. asp. D. Kulig i asp. szt. J. Dawidczyk na temat zakładania i funkcjonowania Niebieskiej Karty. Procedura dotyczy rodzin i stosowana jest w sytuacji podejrzenia lub występowania przemocy na skutek np. alkoholizmu. Szkolenie odbyło się w ramach programu „Razem przeciwko przemocy”.
12 lutego 2018r. uczestniczyliśmy wraz z opiekunami panią dyrektor Gizelą Fiedorowicz i panem Mateuszem Przybysz w VIII Turnieju Miast Historycznych w Rynie. Turniej odbywał się na dziedzińcu zamku. Nasza drużyna w składzie:
Karolina Bielak, Beata Brygoła, Natalia Lipka, Maria Szkulska, Dominik Baczewski i Marceli Fydrych zdobywała punkty w różnorodnych konkurencjach : grze terenowej z wykonywaniem zadań i pisaniem testu, scence historycznej, konkurencjach sprawnościowych – rzut podkową do skrzyni, rzut sakiewką do cebrzyka, bieg z nakładaniem pierścienia, bieg czwórkami z powiązanymi liną nogami. Oglądaliśmy także zmagania szkół ponadpodstawowych i walki rycerzy z Bractwa Rycerskiego oraz skosztowaliśmy „rycerskiej” zupy ogórkowej.
Do szkoły wróciliśmy z dyplomami i pucharami. Zdobyliśmy:
I miejsce za scenkę historyczną „Pasowanie na rycerza”
I miejsce w klasyfikacji ogólnej szkół podstawowych
Puchar Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie dla Najlepszych w Wiedzy Historycznej
Puchar i dyplom za udział w Turnieju.
Gratulujemy uczniom i dziękujemy panu Mateuszowi za przygotowanie dzieci do turnieju.
10 lutego 2018r. w Centrum Kultury „Kłobuk” odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej pt. „Oblicza miłości”. Organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa w Baranowie, swój udział zgłosiło ok. 50 młodych artystów ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i licealnych. Wystąpili w nim także uczniowie naszej szkoły:
w kategorii recytacja kl. IV – VI:
Franek Fydrych kl. IV
Jurek Rejchel kl. VI
w kategorii poezja śpiewana kl. VII, II i III gimnazjum:
Natalia Lipka kl. VII
Marceli Fydrych kl. VII
Wszyscy pięknie się zaprezentowali, otrzymali dyplomy udziału, a Jurek wyróżnienie.
Gratulujemy uczestnikom, dziękujemy pani Aleksandrze Doda za przygotowanie dzieci, a rodzicom za dowóz na konkurs.
W dniach 09.02 – 10.02.2018r. nastąpiło rozstrzygnięcie XIII Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Miasta i Gminy Mikołajki 2017r. Nasz uczeń klasy V Dawid Majewski zajął 10 miejsce, a oprócz niego jeszcze troje zawodników UKS Atos Woźnice znalazło się w pierwszej 10! Wszyscy zgłoszeni z naszej szkoły w plebiscycie otrzymali z rąk pana Burmistrza specjalne nagrody. Cieszymy się ogromnie z sukcesu i gratulujemy nagrodzonym sportowcom!
Pan Wojciech Brodowski – nauczyciel wych. fizycznego i trener UKS Atos Woźnice został Najpopularniejszym Trenerem 2017. Serdecznie gratulujemy!
Tradycyjnie wypada w ostatnim tygodniu karnawału, wywodzi się z tradycji pogańskiej i przed wiekami symbolizował pożegnanie zimy. Obecnie symbolem tłustego czwartku są pączki. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Aby nie kusić losu 08.02.2018r. każdy z nas zjadł przepysznego pączka. Było słodko i radośnie. Dziękujemy Radzie Rodziców za miłą niespodziankę.
Dnia 7 lutego 2018 r., w klasie VI odbyły się dwie, zblokowane lekcje języka polskiego, które miały na celu uwrażliwienie uczniów na zagrożenia płynące z korzystania z Internetu i grania w gry komputerowe. Analizując wiersz Ewy Lipskiej pt. "Takie czasy" , uczniowie poddali się refleksji na temat rzeczywistości kreowanej przez gry komputerowe. Pod okiem nauczyciela, podopieczni wypisali na tablicy wady i zalety gier PC i tym podobnych. Następnie uczniowie przedyskutowali kwestię dwóch głównych gażdżetów eleketronicznych, z których korzystają każdego dnia tj. telefonu komórkowego i komputera, jako niebezpiecznych, ale niezbędnych w codziennym egzystowaniu. Rozważania uczniów usystematyzowały przygotowane przez nich plakaty, prezentujące wady i zalety cyfrowych "przyjaciół". Na koniec uczniowie wydali własnoręcznie opracowane recepty, dedykowane osobom uzależnionym od Internetu, komputera i smartfona.
6 lutego 2018r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który został zainicjowany w 2004r. przez Komisję Europejską. Tematem tegorocznych obchodów był szacunek w sieci. „Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią” (www.saferinternet.pl).
Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez nauczycielkę informatyki panią Juliannę Golon. Najmłodsze dzieci kolorowały rysunki, nieco starsze wypisywały dobre i złe strony internetu, wszyscy obejrzeli dwie bajki z serii „Owce w sieci”. Po prezentacji prace uczniów zostały umieszczone na tablicy w holu szkoły.
Zajęcia odbyły się w ramach programu „Uczeń bezpieczny w sieci”.
Od 1 marca 2018 roku rusza rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego i pierwszej klasy.
19 stycznia 2018r. uczestniczyliśmy w zabawie choinkowej. Od rana trwały przygotowania strojów, rekwizytów, ustawianie krzesełek. Na imprezę przybyły licznie mamy, babcie, ciocie oraz dziadkowie i tatusiowie. Wszyscy chcieli obejrzeć występy swoich dzieci w ramach programu Mam talent. Młodsi uczniowie popisywali się śpiewem, recytacją i tańcem w przygotowanych przez wychowawczynie montażach słowno-muzyczno-tanecznych. Nie zapomnieli także o życzeniach dla babci i dziadka z okazji ich święta. Rodzice oklaskiwali występy pociech, większość uwieczniała je na nagraniach. Uczniowie klasy IV brawurowo przedstawili trzy scenki kabaretowe, które wywoływały u widzów śmiech a czasami łzy. Przygotowaniem występu szkolnego Kabaretu Kleks zajęła się pani Barbara Dębowska. Natomiast pani Ola Doda opracowała z uczniami klasy V, VI i VII występy w formie serwisu informacyjnego Fakty i programu rozrywkowego Mam talent. Okazało się, że wśród uczniów ukrywały się różnorodne talenty: wokalne, taneczne, recytatorskie, sportowo-akrobatyczne, iluzjonistyczne, dziennikarskie, aktorskie. Występujący otrzymali zasłużone brawa i z pewnością stali się odrobinę sławni. Po występach i słodkim poczęstunku przygotowanym przez mamy, nadszedł czas zabawy. Nauczyciele przeprowadzili szereg zabaw ruchowych i zwinnościowych, zachęcali do wspólnego tańca gości. Ostatnim punktem dnia było spotkanie z Mikołajem, który chętnie rozdawał dzieciom paczki. Czas szybko minął i trzeba było wracać do domu. To był udany dzień – świetna zabawa, udane występy, radość dzieci i ich rodzin.
18 stycznia 2018r. na zaproszenie pani Adriany Stręt szkołę odwiedziły policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie: mł. asp. Dorota Kulig i asp. szt. Joanna Dawidczyk. Panie przeprowadziły warsztaty w ramach programu „Bezpieczna szkoła. Bezpieczny uczeń”. Przypomniały o zasadach bezpiecznego zachowania w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze, na lodzie, na stoku, w internecie. Przekazały także plakaty na temat zabaw na lodzie i zachowania, gdy jest się świadkiem wypadku oraz numerami telefonów alarmowych. Spotkanie odbyło się w przeddzień ferii zimowych i miało również na celu utrwalenie zasad bezpiecznego wypoczynku zimowego - aby ferie minęły szczęśliwie.
Dnia 16 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz z Paniami: Aleksandrą Dodą, Barbarą Dębowska i Aliną Karpienko wybrali się do Domu Opieki Arka w Mikołajkach. Nasi podopieczni przygotowali montaż słowno-muzyczny, obrazujący talenty i niezwykłe umiejętności naszych uczniów. Całość występu została utrzymana w konwencji programów telewizyjnych, autorstwa popularnej stacji TVN. W rolę prezenterów wcielili się: Jerzy Rejchel (klasa VI), Zofia Walentynowicz (klasa V), Arkadiusz Bednarczyk (klasa V). Publiczność uroniła niejedną łzę ze śmiechu i ... wzruszenia! Występy artystyczne uświadomiły starszym, że powinni radować się każdego dnia, nie tylko podczas ich święta. Nasze dzieci zatańczyły, zaśpiewały piosenki w języku polskim i angielskim, wyrecytowały wiersze, złożyły pensjonariuszom życzenia. Gwoździem programu był występ szkolnego kabaretu "Kleks", który rozbawił gości do rozpuku; szpagat zademonstrowany przez Anielę Pękałę z klasy IV; taniec do piosenki "Sofija" w wykonaniu grupy tanecznej oraz pokaz iluzji zaprezentowany przez Kornela Pakowskiego z klasy V. W podziękowaniu nasi uczniowie otrzymali słodkie upominki i ... zaproszenie na kolejne spotkanie w przyszłości. Z pewnością tam wrócimy!
14 stycznia 2018r. jak co roku zagraliśmy na finale z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w Mikołajkach. Dziewczęta z koła tanecznego zatańczyły do piosenek Alvaro Solera „Sofia” i Mariah Carey „All i want for Christmas is you”, Natalia zaśpiewała „Magię świąt” Gosi Andrzejewicz i cover Jasmine Thompson „Mad World”, a Marceli zadebiutował piosenką Bobby McFerrina „Don't worry, be happy”. Występy podobały się i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Pani dyrektor Gizela Fiedorowicz odebrała podziękowania od mikołajskiego sztabu WOŚP i wspomniała o początkach naszej przygody z fundacją WOŚP.
Dziękujemy paniom Alinie Karpienko i Aleksandrze Doda za przygotowanie występu oraz rodzicom za przywiezienie dzieci do Mikołajek i dostarczenie pysznych ciast.
10 stycznia 2018r. naszą szkołę odwiedzili aktorzy Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „Magik” z Białegostoku ze sztuką „Uratujmy Krainę Baśni”. Tytułowa kraina została zagrożona przez Telewizorka, który uwięził postaci z bajek w Księdze Baśni. Wszyscy bohaterowie - Świnka, Smok, Księżniczka (z brodą)- zwrócili się o pomoc do Jacusia – fana gier komputerowych. Przy pomocy dzieci z oddziału przedszkolnego Jacek uratował Krainę Baśni. Uczniowie przekonali się, że warto jest porzucić klawiaturę i poświęcić czas na czytanie książek, które skrywają marzenia i tajemnice bez których świat byłby szary i smutny.
Wybieramy najpopularniejszych sportowców 2017 roku.
Ruszył XIII Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Miasta i Gminy Mikołajki 2017. Odbywa się on pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mikołajki. Organizatorami plebiscytu są: Urząd Miasta i Gminy w Mikołajkach oraz Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach. Plebiscyt organizowany jest w 3 kategoriach: do lat 18, powyżej lat 18 i Najpopularniejszy Trener.
Głosować można tylko na kandydatów zgłoszonych do organizatorów plebiscytu.
Imiona i nazwiska kandydatów wraz z opisem można znaleźć na stronach internetowych:
- www.mikolajki.eu,
- www.ckklobuk.pl,
- www.mikolajki24.com,
- www.sportowemikolajki.blogspot.com
W Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Miasta i Gminy Mikołajki 2017 biorą udział rówmnież nasi uczniowie i pan Wojciech Brodowski. Prosimy o oddawanie na nich swoich głosów.
Kategoria do 18 lat:
1. Baczewski Dominik
2. Bakun Kacper
3. Brygoła Beata
4. Kordek Kamila
5. Majewski Dawid
6. Walentynowicz Zofia
Najpopularniejszy trener:
1. Brodowski Wojciech
22 grudnia 2017r. obchodziliśmy w szkole wigilię. Od rana trwały przygotowania do występów i ustawianie oraz dekorowanie stołów, po szkole roznosiły się zapachy potraw wigilijnych, uczniowie tacy eleganccy w strojach galowych...
Na początek uczniowie klasy III i IV przedstawili scenkę w trzech aktach „Magiczne święta”, która opowiadała o tym, co jest najważniejsze w święta, zwracała uwagę na pomaganie potrzebującym i rolę rodziny. Następnie dzieci z klasy III pod kierunkiem księdza Rolanda przedstawiły jasełka. Na zakończenie uczniowie klasy VII zaśpiewali piosenkę J. Beszczyńskiego „Wesołych świąt”. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom i dzieciom za występy oraz złożyła wszystkim życzenia. Po części artystycznej wszyscy przeszli do sali obok, by po wspólnej modlitwie i dzieleniu się opłatkiem zasiąść do szkolnej wigilii. Wspólne kolędowanie wprowadziło nas w atmosferę świąt.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie i udział w wigilii.
19 grudnia 2017r. po raz kolejny gościliśmy zaprzyjaźnionych muzyków Kacpra Szymkiewicza i Jonatana Tomaszewskiego z koncertem muzycznym. Tym razem artyści zaprezentowali nowy instrument – klarnet.
Od dziś klasyfikowanie instrumentów nie będzie dla Nas problemem. Dzięki kolejnej wizycie panów Kacpra Szymkiewicza i Jonatana Tomaszewskiego, uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się do jakiej rodziny instrumentów należą klarnet, altówka i gitara oraz usłyszeli co nieco o ich budowie. Niektórzy szczęśliwcy mieli okazję dotknąć klarnetu i rozłożyć jego części na czynniki pierwsze. Uczniowie chętnie wysłuchali koncertu, granego na wyżej wymienionych instrumentach, opartego na znanych motywach muzycznych. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę pt. "Przeżyj to sam", której wtórowały dźwięki gitary i klarnetu. Być może, po tej kolejnej muzycznej lekcji, któreś z Nas poprosi św. Mikołaja o prezent pod choinkę- swój pierwszy instrument dęty drewniany!
15 grudnia 2017r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią panią Julianną Golon i kilkorgiem rodziców odwiedziła Fabrykę Bombek w Kętrzynie.
Przywitał nas Elf, który opowiedział dzieciom o Konsulacie św. Mikołaja, a następnie oprowadził po fabryce bombek, w której wszystkie bombki wykonuje się ręcznie. Dzieci wraz z rodzicami mogły uczestniczyć w całym procesie wytwarzania bombek. Najpierw pan Zygmunt pokazał, w jaki sposób ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach. Były to kule, kule z wgłębieniami, owale, szyszki, bombki o wydłużonych końcach, łabędzie. Uczniowie sami mogli spróbować wydmuchać swoją własną bombkę.
Następnym etapem było ozdabianie bombek. Każdy dostał po dwie bombki, które mógł ozdobić według własnej inwencji twórczej. Do tego dzieci miały możliwość użycia profesjonalnych sprzętów i maszyn do dekorowania np. temponiarki i sitodruku.
W świątecznym miasteczku uczniowie pisali i wysyłali listy do św. Mikołaja. Tu znajdowało się również biuro paszportów, bajkowe kino i kawiarnia. W niezwykłym laboratorium do srebrzenia i lakierowania można było ozdobić własnoręcznie wydmuchaną bombkę. Na koniec odwiedziliśmy Muzeum Bombki Kętrzyńskiej.
Zaprezentowana tam została ponad 60-letnia tradycja powstawania bombki w Kętrzynie.
W sklepie kupiliśmy przepiękne bombki. Do domu wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń.
12.12.2017r. w Giżycku odbył się Półfinał Województwa w Zawodach Drużynowych Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych. Nasza drużyna dziewcząt w składzie Zosia Walentynowicz i Kamila Kordek zajęła III miejsce, zaś drużyna chłopców - Dawid Majewski i Kacper Bakun miejsce VI. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.
W dniach 8 – 12.12.2017r. wszyscy nasi uczniowie otrzymali paczki świąteczne przygotowane przez dzieci ze szkoły w Adendorfie (Niemcy). Znalazły się w nich przybory toaletowe i szkolne, T-shirty, słodycze i samodzielnie wykonane ozdoby oraz zabawki. Do każdej paczki dołączono kartkę z życzeniami w języku polskim i niemieckim. Nasi uczniowie zrobili piękne kartki i napisali podziękowania po niemiecku. Prezenty sprawiły dzieciom dużą radość. Dziękujemy naszym niemieckim przyjaciołom.