Czwartek 02.05.2024

O szkole

Nie wiadomo, kiedy powstała pierwsza szkoła. Podobno istniała ona już przed 1740 rokiem. W 1818 roku w szkole wykładał po polsku nauczyciel Sokołowski, i było 79 uczniów.

W 1935 roku szkoła liczyła 4 klasy i 8 oddziałów oraz 176 uczniów. Nauka odbywała się w klasach łączonych. W szkole pracowało 4 nauczycieli: Neumann, Mojan i Cebrowska oraz kierownik szkoły Gustaw Kempf (prowadził również wiejską orkiestrę). Do roku 1936 szkoła mieściła się
w budynku, w środku wsi (potem była w nim poczta). Z czasem szkoła zaczęła być ciasna i urządzono jedną izbę lekcyjną u karczmarza.

Nową szkołę zbudowano w 1936 roku. Szkoła posiadała 4 sale lekcyjne i duży korytarz. Do budynku przybudowano mieszkanie dla kierownika. Budową opiekował się Kempf, który krótko przed II wojną światową zmarł, a jego grób znajduje się wśród zadrzewień śródpolnych w okolicy Pszczółek.

Podczas wojny kierownikiem szkoły byli Dosow, potem Wolski. Kierownikiem szkoły po wojnie przez 4 lata był Józef Ciszewski, po nim Jan Słowikowski.

W 1957 roku kierownikiem szkoły został Marcin Skrocki, było wtedy 145 dzieci. Pracowało 4 nauczycieli: Irmina Skrocka, Irena Kotuła, Maria Rostek, i od 1959 Inga Rattay. W tym też roku kierowanie szkołą przejęła na rok Irmina Skrocka.

W 1960 roku kierownikiem został Jan Bogusz, uczyli: Irena Kotuła, Maria Rostek oraz Jan Rejszel i Halina Juchimiuk. Uczęszczało 191 uczniów. W 1961 roku założono przy szkole wieczorową Szkołę Przysposobienia Rolniczego.

W roku 1963 zaczynają pracę w szkole Danuta Tercjak, w 1964 Genowefa Trzcińska, a w 1965 Mirosława Ciszewska. Uczniów było 180. Od 1967 roku kolejno kierowali szkołą: Kazimierz Dechnik, Kazimierz Papiernik, Genowefa Rejszel, Teresa Wawrzynowicz, Mielnicki Mieczysław, Andrzej Szabelski, Jadwiga Grenda.

W 1982 r. w szkole pracowali: Andrzej Szabelski – dyrektor, Jadwiga Grenda, Grażyna Kociuba, Genowefa Rejszej, Jan Rejszel, Halina Żeszko, Marianna Rejchel – woźna, rozpoczęli pracę jako nauczyciele: Bogusława Bednarczyk, Wojciech Brzeziński, Bożena Krion, Elżbieta Skorupska. Barbara Żeszko.

W następnych latach: Gizela Lipka, Alicja Dąbrowska, Alina Karpienko, Julianna Jarecka.

W roku 2002 (po odejściu p. Jadwigi Grendy na emeryturę) dyrektorem została p. Elżbieta Bednarczyk, która kierowała szkołą do 2008 r.  W 2008 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Na stanowisko dyrektora została powołana p. Gizela Fiedorowicz.

W 1990 roku szkołę rozbudowano do stanu obecnego. W latach 2003-2005 budynek szkoły został wyposażony w nowe okna, wykonano termoizolację.