Uczucia mają nad nami ogromną władzę: motywują do działania ukierunkowują je, służą przystosowaniu do otoczenia. Czasami przeszkadzają w życiu: nie pozwalają logicznie myśleć, sprawiają, że robimy rzeczy, których potem żałujemy.
Z emocjami jest tak, że na ogół nie mamy kłopotu z przeżywaniem emocji przyjemnych takich jak:
· Zachwyt
· Radość
· Zadowolenie
Są jednak emocje nad którymi trudniej jest nam zapanować niż nad innymi. Do takich emocji należą:
• Gniew
• Lęk
• Złość
• Zazdrość
• Żal
W czasie trwającej pandemii tych przykrych uczuć pojawia się więcej u każdego z nas. Bycie nastolatkiem jest trudne, a w czasach światowej pandemii koronawirusa - to jeszcze trudniejsze. Z powodu zamknięcia szkół i odwołania wszystkich wydarzeń musicie zrezygnować z uczestnictwa w ważnych dla was aktywnościach. Na pewno brakuje także codziennych rozmów z przyjaciółmi, udziału w życiu szkoły i zajęciach szkolnych. Brak tych aktywności naturalnie łączy się z przykrymi uczuciami.
Jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z przykrymi emocjami?
Uczucia są częścią Ciebie. Nie ignoruj ich, badaj je. Uczucia informują Cię o potrzebach Twoich i innych osób w Twoim otoczeniu.
Pamiętaj jednak, że uczucia różnią się od zachowań. Wszystkie uczucia są w porządku, ale nie wszystkie zachowania są w porządku. Zachowania, które pojawiają się pod wpływem emocji mogą być naganne. Dlatego warto badać swoje uczucia, by nie dopuścić do wystąpienia niepożądanych zachowań.
Kiedy więc ogarną Cię silne emocje i nie jesteś w stanie jasno myśleć - daj sobie czas. Zadaj sobie 3 pytania:
1. Dlaczego czuję się zły (zraniony, przestraszony)?
2. Co mi nie odpowiada, co chciałbym zmienić?
3. Co mi pozwoli rozładować nagromadzone uczucia?
Poznaj i nazwij emocje, które Ci towarzyszą. Zaakceptuj je. Nie pozwól, by one zapanowały nad Tobą. Przeżywanie emocji dla każdego oznacza co innego. Niektórzy z Was dadzą im upust poprzez wysiłek fizyczny, innym pomogą rozmowy i podzielenie się swoimi smutkami z drugą osobą, jeszcze inni będą szukać sposobów na pomaganie drugiemu człowiekowi – np. przez dostarczenie zakupów dla potrzebujących. Najważniejsze, aby robić to, do czego ma się przekonanie i co może Ci pomóc, a nie zaszkodzić.