Akcja Żonkile 2018

19.04.2018r. mija 75. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. W polskiej historii wydarzenie to jest symbolem walki nie tylko o wolność, ale przede wszystkim o godność i człowieczeństwo.

Od kilku lat uczestniczymy w organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji społeczno – edukacyjnej upamiętniania Powstania w Getcie. Uczniowie dzień wcześniej przygotowali papierowe żółte żonkile, kwiaty przypominające swoim kształtem Gwiazdę Dawida – symbol stygmatyzacji i prześladowania Żydów. Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych w getcie był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu przygotowanym przez nauczyciela historii – pana Mateusza Przybysza. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „19 kwietnia Dzień Pamięci o Holokauście”. Dowiedzieliśmy się, jakie były przyczyny powstania getta w Warszawie, co oznacza słowo „holokaust” i dlaczego wybuchło powstanie. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie na tle plakatu „Łączy nas pamięć”, które prześlemy do muzeum POLIN.

Akcja Żonkile ma na celu rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie.