Jak sobie radzić z emocjami w czasie pandemii Dobre rady psychologa dla ósmoklasistów JAK SIĘ NIE DAĆ JESIENNYM SMUTKOM ? Świąteczne życzenia „O postanowieniach noworocznych” Jak się uczyć na własnych błędach? JAK WIOSNĄ ZNALEŹĆ MOTYWACJĘ DO NAUKI ? KILKA WSKAZÓWEK PRZED EGZAMINEM

KĄCIK PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

KILKA WSKAZÓWEK PRZED EGZAMINEM

Twój plan nauki do egzaminu:

1. Powtórz niezbędne wiadomości.
  2. Ćwicz na przykładach i rozwiązuj zadania.
  3. Rozwiązuj dostępne testy egzaminacyjne.

To może się przydać podczas nauki!

JĘZYK POLSKI:

• MÓW -
  • powtarzaj najważniejsze informacje na głos
  • opowiadaj treść lektur koledze lub... sobie
  • PISZ
  • trenuj pisanie wypracowań
  • rób odręczne notatki

MATEMATYKA:

• ANALIZUJ  - krok po kroku rozwiązywane zadania
  • MÓW

- powtarzaj wzory na głos wyjaśniaj zadania koledze lub... sobie

• PISZ
  • rozwiązuj zadania na kartce
  • rób odręczne notatki.

ZASADY EFEKTYWNEJ NAUKI:

• Pozbądź się „rozpraszaczy” - zanim rozpoczniesz naukę, schowaj do szuflady wszystkie „rozpraszacze” uwagi: telefon, pilot od telewizora. Zadbaj o ciszę.
  • Nie odkładaj nauki „na później” - odwlekanie nauki powoduje nawarstwianie się materiału do powtórzenia, i ogromny stres. Pamiętaj, że najlepiej jest uczyć się systematycznie!
  • Ucz się partiami - łatwiej przyswoisz sobie małe porcje materiału, powtarzając go regularnie.
  • Zapisuj, notuj, obklejaj pokój - łatwiej zapamiętasz rzeczy, które notujesz. Na egzaminie szybko przypomnisz sobie, że wzór, potrzebny do rozwiązania zadania, wisi nad Twoim biurkiem i został napisany zielonym flamastrem.
  • Mów do siebie lub do… kota - powtarzanie na głos znacznie przyspiesza zapamiętywanie informacji. Możesz opowiadać treść lektury swojemu zwierzakowi albo samemu sobie.
  • Nie lekceważ pozornie łatwych tematów - bez kilku powtórzeń i wyraźnej intencji nauczenia się czegoś, nawet najprostsze rzeczy wylecą z głowy.
  • Rozwiązuj dużo zadań - rozwiązuj zadania, arkusze, testy. Nabierzesz wprawy i szybciej nauczysz się zagadnień teoretycznych.
  • POKONAJ STRES:

• Unikaj wielogodzinnych nasiadówek w ostatniej chwili.
  • Myśl pozytywnie – koncentruj się na tym, co już zrobiłeś i co już umiesz.
  • Dzień przed egzaminem już wieczorem przygotuj sobie wszystkie potrzebne rzeczy od ubrania poczynając, na długopisie kończąc.
  • Nie  zmuszaj się do jedzenia w dniu egzaminu, jeśli nie możesz nic przełknąć - warto jednak przed wyjściem wypić szklankę soku, mleka czy kakao.
  • Jeśli wierzysz w magię przedmiotów – weź ze sobą ulubioną maskotkę lub pożyczony długopis. Takie drobiazgi wzmacniają poczucie pewności.
  • Uczucie, że nic nie umiesz, zwykle przechodzi, gdy zaczyna się egzamin.
  • Sposoby na rozluźnienie się w czasie egzaminu:
        • weź parę głębszych oddechów
        • przywołaj trudne sytuacje, z którymi sobie dobrze poradziłeś,
        • wyobrażaj sobie, że jesteś już po egzaminie i dobrze Ci poszło.
        • życzy Halina Sierpińska

psycholog