Nawigacja

Piątek 03.05.2024

liczba odwiedzin: 231193
Jak sobie radzić z emocjami w czasie pandemii Dobre rady psychologa dla ósmoklasistów JAK SIĘ NIE DAĆ JESIENNYM SMUTKOM ? Świąteczne życzenia „O postanowieniach noworocznych” Jak się uczyć na własnych błędach? JAK WIOSNĄ ZNALEŹĆ MOTYWACJĘ DO NAUKI ? KILKA WSKAZÓWEK PRZED EGZAMINEM

KĄCIK PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

JAK SIĘ NIE DAĆ JESIENNYM SMUTKOM ?

Jesień zaczęła się na dobre. Dni są coraz krótsze, mniej słoneczne, jest szaro, zimno, deszczowo…

Powodów do radości automatycznie robi się mniej… Apatia utrudnia podejmowanie jakichkolwiek działań. Nawet poranne wstawanie staje się trudne i daje nam powód do narzekania, a praca w ciągu dnia męczy bardziej niż zwykle…

 

Jesienna depresja może dopaść każdego. Narastające zmęczenie, kiepski nastrój, obniżenie sprawności intelektualnej... Często pojawia się wrażenie, że wszystko wokół nas jest bez sensu

Upraszczając, można powiedzieć, że jesienna depresja to stan długotrwałego obniżenia nastroju, porównywalnego z rozpaczą po stracie bliskiej osoby. Większość naukowców i lekarzy za jej główną przyczynę uważa brak światła słonecznego, szczególnie o poranku.

Według niektórych, jesienne obniżenie nastroju należy traktować jako przejaw adaptacji do tego, co się dzieje w przyrodzie… Może więc, zamiast narzekać, trzeba po prostu zaakceptować ten stan? Uznać, że jesień to czas na to, żeby zwolnić, odpocząć i przygotować się do zimy?

Jeżeli jednak uznasz, że chandry i smutków masz DOŚĆ, zacznij działać!

 

MOŻESZ POWIEDZIEĆ „STOP” JESIENNEJ DEPRESJI !

 

  1. ZADBAJ O WIĘCEJ ŚWIATŁA - jeśli masz dosyć  przebywania w zbyt ciemnym pomieszczeniu, doświetl je.
  2. ŻYJ KOLOROWO - kolory mają duży wpływ na samopoczucie. Jeśli nadchodzi chandra, załóż barwny szalik lub kolorowe rękawiczki. To rodzaj buntu przeciw ponurej aurze i apatii.
  3. DBAJ O SWÓJ WYGLĄD - zwracanie uwagi na szczegóły sprawia, że myśli są skoncentrowane na czymś innym niż krople deszczu i smutne twarze dookoła.
  4. UBIERAJ SIĘ WYGODNIE - by nie czuć ciężkości płaszcza, kurtki i nie mieć wrażenia, że wszystkie ubrania przytłaczają
  5. OTACZAJ SIĘ ŻYCZLIWYMI LUDŹMI - radość z przebywania razem zmienia perspektywę smutnego patrzenia na świat.
  6. ZMIEŃ SWOJE OTOCZENIE - spróbuj ozdobić pokój, przemebluj go, zrób ozdoby.
  7. ODETNIJ SIĘ OD NEGATYWÓW - wyłącz telewizor, nie wszczynaj dyskusji na trudne tematy.
  8. UNIKAJ SMUTNYCH ROZMÓW - o tym, że jest zimno, ponuro i jutro na pewno spadnie śnieg.
  9. BĄDŹ AKTYWNY - w widocznym miejscu umieść jakiś napis, który będzie Cię motywował do systematycznego działania i wywiązywania się z obowiązków.
  10. ZMĘCZ SIĘ FIZYCZNIE - praca fizyczna aktywizuje mózg. Każdy wysiłek prowadzi do uczucia przyjemności i zadowolenia.
  11. SŁUCHAJ MUZYKI, ŚPIEWAJ - angażuj się w aktywności, w których obecny jest element zabawy.
  12. WYJDŹ Z DOMU - spacer, wyjście z psem, rower czy bieganie stwarzają możliwość opuszczenia swoich czterech ścian i skupienia się na innych rzeczach.
  13. CIESZ SIĘ Z DROBIAZGÓW - dostrzegaj i doceniaj małe, miłe rzeczy każdego dnia. Najmniejszy sukces, usłyszane miłe słowo, zrobienie przyjemności drugiej osobie - wszystko to może być powodem do radości i zadowolenia.
  14. ROZWIJAJ ZAINTERESOWANIA I PASJĘ – one działają stymulująco na umysł i poprawiają samopoczucie, przeciwdziałają nudzie.
  15. ZADBAJ O ODROBINĘ SŁODKIEJ PRZYJEMNOŚCI - czekolada, ciastko, co prawda na krótko, ale jednak poprawiają samopoczucie.

Halina Sierpińska

PSYCHOLOG

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Woźnicach
    Szkoła Podstawowa w Woźnicach
    Woźnice 11A
    11-730 Mikołajki
  • 87 4213507

Galeria zdjęć