W piątek 21 grudnia 2018r. obchodziliśmy szkolną wigilię. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem księdza Rolanda przedstawili jasełka opowiadające o narodzinach Jezusa. Wszyscy zebrani śpiewali z dziećmi kolędy. Swoje umiejętności gry na gitarze zaprezentowała Antosia przygotowując akompaniament do dwóch kolęd. Widok szopki, aniołów, pasterzy i trzech króli wywołał radość z nadchodzących świąt.
Następnie uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły spotkali się przy wspólnym stole wigilijnym przygotowanym przez przedstawicieli Rady Rodziców. Ksiądz Roland wygłosił modlitwę, wszyscy łamali się opłatkiem i składali życzenia, by wspólnie spożyć pyszne potrawy. Bardzo lubimy takie spotkania w szkole.
W dniach 18 – 20 grudnia 2018r. uczniowie klasy ósmej przystąpili do kolejnego próbnego egzaminu ósmoklasisty. Arkusze egzaminacyjne m.in. z języka polskiego, matematyki i języka niemieckiego zostały przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Nauczyciele przedmiotowcy sprawdzą je według przygotowanego przez CKE klucza. Uzyskane wyniki pozwolą na przygotowanie planu powtórzeń, by w kwietniu 2019r. uczniowie poradzili sobie z egzaminem jak najlepiej.
W dniach 14 – 19 grudnia 2018r. uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie realizujący obowiązek szkolny w OREW w Mikołajkach otrzymali paczki świąteczne przygotowane przez dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły w Adendorf (Niemcy). Akcja obdarowywania prezentami uczniów miała swój początek kilka lat temu, gdy za pośrednictwem stowarzyszenia Freunde Masurens nawiązaliśmy kontakt ze szkołą w Adendorfie. Paczki przygotowane z miłością – zapełnione po brzegi słodyczami, przyborami szkolnymi i higienicznymi, zabawkami kartoniki po butach co roku sprawiają naszym uczniom olbrzymią radość. Kontakty z ludźmi z zagranicy motywują dzieci do intensywnej nauki języka niemieckiego i wyzwalają chęci pokazania swoich umiejętności językowych. Wszyscy uczniowie przygotowali podziękowania w języku niemieckim dla dzieci, które zajęły się przygotowaniem paczek. Osobne podziękowanie przekazano nauczycielom ze szkoły w Adendorfie i paniom Hannie Firch i Uschi Darmer ze stowarzyszenia Freunde Masurens za zaangażowanie w akcję mikołajkową. Dziękujemy!
Uwielbiamy nietypowe dni w naszej szkole. 17 grudnia swoje święto obchodziła... herbata. Tego dnia, na każdej z przerw można było zakupić kubek świeżo zaparzonej herbaty, wspierając tym samym budżet Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie od rana czekali w kolejce, trzymając w dłoniach swoje ulubione kubki. Ujrzeć można było te termiczne, z imionami oraz zmieniające kolor pod wpływem temperatury. Picie herbaty wszystkim przypadło do gustu, tym bardziej że można jej było smakować do woli także na lekcjach. Do wyboru mieliśmy mnóstwo smaków i rodzajów tego wspaniałego napoju. Saszetki z herbatą udało nam się zebrać dzięki aktywności naszych uczniów. Ponadto na długiej przerwie obejrzeliśmy prezentację dotyczącą pochodzenia herbaty, jej rodzajów i właściwości, opracowaną przez Gabrysię z kl. V. Wyrazy uznania należą się przedstawicielom SU z kl. VIII, którzy dbali o to, by herbata była w sam raz do picia i aby młodsi uczniowie bezpiecznie dotarli do klasy z pełnym kubkiem napoju, nie wyrządzając sobie (i innym) przy tym krzywdy. W najbliższej przyszłości planujemy więcej tego typu przedsięwzięć.
W niedzielę 09 grudnia 2018r. uczennice z koła tanecznego pod opieką pani Aliny Karpienko wzięły udział w imprezie gminnej Mikołajki w Mikołajkach. Na scenie Centrum Kultury Kłobuk zaprezentowały dwa tańce: kowbojski i świąteczny. Natalia z klasy VIII zaśpiewała piosenki Sia „Snowman”, Billie Eilish „My boy” i „Party favor”. Występ podobał się publiczności, która nie szczędziła dziewczynom oklasków. W tym dniu wszystkie dzieci zostały obdarowane przez Mikołaja paczkami ze słodyczami. Było radośnie, miło, świątecznie.
Swój wkład w imprezę mieli również rodzice, którzy dostarczyli aż 8 ciast! Dziękujemy pani Alinie, występującym uczennicom i rodzicom.
6 grudnia, w kalendarzowe Mikołajki, naszą szkołę odwiedził Świety Mikołaj. Na jednej z pierwszych lekcji, uczniowie przygotowali swoje buty, ustawiając je w rządku. Przed długą przerwą, Mikołaj wraz ze swoimi niezawodnymi pomocnikami, w postaci przedstawicieli naszego Samorządu Uczniowskiego, niepostrzeżenie wyposażył wszystkie buty w słodkie niespodzianki. Gdy zabrzmiały trzy dzwonki, oznajmiające długą przerwę nastąpiło wielkie, ale jakże przyjemne zdziwienie. Wszystkie buty bowiem były wypełnione po brzegi łakociami. Słodkości zostały ufundowane przez naszych corocznych gości z fundacji Freunde Masurens. Akcja została zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.
SU.
5 grudnia 2018r. uczniowie klasy VI, VII i VIII wzięli udział w spotkaniu przygotowanym przez Policję w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Zanim będzie za późno” na temat dopalaczy i narkotyków. Panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie - mł. asp. Dorota Kulig i asp. szt. Joanna Dawidczyk przedstawiły przyczyny sięgania przez młodzież po substancje psychoaktywne, zagrożenia związane z zażywaniem tych środków oraz uregulowania prawne – odpowiedzialność karną. Uczniowie włączyli się do rozmowy, zadawali pytania, na zakończenie otrzymali materiały edukacyjno-informacyjne. Spotkanie wpisuje się w szkolny program wychowawczo-profilaktyczny.
05 grudnia 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały niezwykłą przesyłkę z Niemiec. Wewnątrz kartonu znalazły mnóstwo pluszaków do zabawy. Dzieci szybko znalazły dla nich miejsce w sali przedszkolnej i zapewniły, że będą się nimi bawić i opiekować. Prezent od niemieckich przyjaciół sprawił naszym maluchom dużo radości. Dziękujemy!
04 grudnia 2018r. uczniowie klasy pierwszej i czwartej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami wybrali się do Mrągowa na spektakl Teatru Współczesnego z Krakowa
pt. Polskie miasta w baśni i legendzie. Przedstawienie przybliżyło dzieciom wiedzę na temat historii największych miast w Polsce. Wszystkie elementy formy scenicznej (scenografia, stylizowany język, kostiumy) zachęcały dzieci do zainteresowania się regionalizmem. Kompozycja przedstawienia jako podróż w czasie po wielu miejscach na mapie Polski oraz piosenki interaktywne oczarowały naszych najmłodszych widzów i udowodniły, że baśnie i legendy, choć często ubarwione, uczą małych obywateli o ważności narodowych wydarzeń i kształtują w nich postawy patriotyczne.
3 grudnia 2018r. uczestniczyliśmy w spotkaniu muzycznym. Tym razem muzycy Kacper Szymkiewicz i Jonatan Tomaszewski zapoznali uczniów z twórczością wybranych kompozytorów polskich. Dzieci wysłuchały utworów na skrzypce, gitarę, flet. Wszyscy zachwycili się pięknym wykonaniem poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Młodsze dzieci z radością odgadywały tytuły piosenek dziecięcych. Spotkanie jak zawsze bardzo się podobało, z niecierpliwością czekamy na kolejne.
W piątek 30 listopada 2018r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele stowarzyszenia Freunde Masurens: pastor Fryderyk Tegler, przewodnicząca Kerstin Harms, członkowie Hanna Firch i Uschi Darmer. Co roku jest to ważne wydarzenie w życiu szkoły. Uczniowie przygotowali ciekawy program artystyczny w języku niemieckim i angielskim. Były wiersze adwentowe i świąteczne oraz o przyjaźni, kolędy i piosenki tematyczne a także taniec kowbojski i świąteczny i solowe wykonania piosenek przez Natalię z klasy VIII. Uczniowie wspólnie z panią dyrektor i panią Adą odczytali treść opowieści Cztery świece. Na zakończenie wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali pieśń „Bóg jest miłością” a uczniowie otrzymali torebki z prezentami mikołajkowymi. Goście byli zachwyceni występem i poczynionymi przez uczniów postępami w nauce języków obcych. Pozostawili dla dzieci paczki przygotowane przez uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Adendorfie. Spotkanie jak zwykle przebiegło w fantastycznej atmosferze i jak zwykle czas wizyty zbyt szybko upłynął. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu spotkania z dziećmi i poczęstunku dla gości.
28 listopada 2018r. rodzice uczniów naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym w ramach programu „Zanim będzie za późno”. Przedstawicielki Policji i Sanepidu omówiły zagrożenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych i gdzie szukać pomocy, gdy młodzież eksperymentuje z tymi środkami. Policjantka mł. asp. Dorota Kulig przybliżyła skalę problemu sięgania przez młodzież po substancje psychoaktywne, w tym narkotyki i dopalacze i prawne uregulowania dotyczące tej problematyki. Pani Marta Kopaniec (Sanepid) wyjaśniła rodzicom, czym są dopalacze, jak działają na organizm i jakie jest ryzyko związane z ich zażywaniem. Omówiła również zagrożenia związane z niewłaściwym dawkowaniem leków oraz z nabywaniem środków farmakologicznych i odżywek z niepewnych źródeł. Rodzice obejrzeli prezentacje opracowane na potrzeby ww programu.
Spotkanie miało przede wszystkim podnieść poziom wiedzy rodziców na temat problemów związanych z narkotykami i dopalaczami, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania substancji psychoaktywnych przez młodzież, podniesienie świadomości pod kątem aspektów prawnych związanych z substancjami psychoaktywnymi oraz zdobycie wiedzy na temat form i możliwości uzyskania pomocy.
W dniach 27 – 29. listopada 2018r. uczniowie klasy VIII pisali pierwszy próbny egzamin. W ciągu trzech dni mogli sprawdzić swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka niemieckiego. Egzamin próbny pozwala sprawdzić nie tylko wiadomości i umiejętności, ale uczy dzieci właściwego gospodarowania czasem. Przed właściwym (w IV) egzaminem ósmoklasiści przystąpią po raz kolejny do próbnego egzaminu w dniach 18 – 20 grudnia. Wszyscy uczniowie mają świadomość, że wyniki egzaminu ósmoklasisty będą miały wpływ na rekrutację do wymarzonej szkoły średniej, dlatego bez oporów przystępują do egzaminów próbnych.
Pod hasłem: "Tolerancja, wartość człowieka i jego prawa - ważne dla nas tematy!" obchodziliśmy w szkole Dzień Praw Dziecka i Dzień Tolerancji. 23 listopada przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF było #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych aktywnościach, podejmowanych tego dnia w szkołach. Podjęcie się działań, mających na celu uczczenie tego dnia, było symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Samorząd Uczniowski pod opieką p. A. Dody przygotował krótkie wystąpienie, podczas którego uczniowie wysłuchali m.in. bajki o zajączku Kłapouszku, piosenek o tolerancji i prawach dzieci oraz wierszyków tematycznych. Na zakończenie, uczniowie zilustrowali poszczególne prawa dziecka,tworząc tym samym rysunkowy kodeks. Każdy, kto uważa że na świecie powinna zagościć tolerancja, mógł złożyć nietypowy podpis, w postaci odrysowanej własnej dłoni z imieniem w środku. Była to ciekawa lekcja na temat tego, co można zrobić, by uczynić świat lepszym.
SU
23 listopada 2018r. obchodziliśmy w szkole Dzień Zdrowej Żywności. Od rana uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowywali zdrowe sałatki i przekąski, które ustawiono na wspólnym szwedzkim stole. Naszym gościem była pani Marta Kopaniec pracownik Sanepidu w Mrągowie. Pani Marta przeprowadziła w ramach programu Trzymaj formę! mini warsztaty na temat zdrowego odżywiania i nowej piramidy zdrowia. Następnie wszyscy zebrani przystąpili do konsumpcji przygotowanych zdrowych smakołyków.
Nasza szkoła przystąpiła do programu Trzymaj formę! na początku roku szkolnego. Koordynatorem szkolnych działań jest pani Barbara Dębowska – nauczycielka biologii.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie.
20 listopada 2018r. w Nawiadach odbyły się Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji przystąpili uczniowie 6 szkół powiatu mrągowskiego. Nasi uczniowie poradzili sobie doskonale i zajęli następujące miejsca:
rocznik 2006 i młodsi:
II miejsce Zosia Walentynowicz i Zuzia Kostrzeba
III miejsce Kornel Pakowski i Jakub Kowalczyk
roczniki 2003 – 2005
III miejsce Kacper Bakun i Dominik Baczewski
V miejsce Kamila Kordek i Beata Brygoła
Serdecznie gratulujemy!
Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Prezent pod choinkę” organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji. Tegoroczna akcja była już 18. edycją ogólnopolskiej akcji charytatywnej w Polsce. Nasi uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowali 23 paczki, które trafią do dzieci w Rumunii, Bułgarii, na Ukrainie i Białorusi. Paczki przekazaliśmy koordynatorowi lokalnemu 14 listopada 2018r. Udział w tej akcji uczy dzieci, że nawet mając niewiele można podzielić się z tymi, którym żyje się gorzej. Mamy nadzieję, że dzięki tym prezentom na buziach wielu dzieci pojawi się uśmiech.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom.
16 listopada 2018r. w Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez Zespół Oświatowy w Mikołajkach z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wzięło w nim udział 28 wykonawców ze szkół z terenu gminy Mikołajki. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III, IV – VI oraz VII – VIII i III gimnazjum. Wykonania były na wysokim poziomie. Naszą szkołę reprezentowały:
Kasia Żeszko kl. I, Julia Mielnicka kl. IV, Kornelia Kordek kl. V, Zuzia Kostrzeba kl. VI i Natalia Lipka kl. VIII. Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek. Nasza uczennica Natalia zajęła III miejsce w swojej kategorii za piękne wykonanie pieśni „Białe róże”.
Gratulujemy!
09 listopada 2018r. w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. lecia niepodległości Polski. Uczniowie pod kierunkiem pana Mateusza Przybysz i pana Łukasza Szczygłowskiego przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „Droga do niepodległości”. Przypomniano najważniejsze wydarzenia historyczne, wprowadzono zgromadzonych w atmosferę poprzedzającą datę 11.11.1918r., ukazano ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności. Dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Powinniśmy pamiętać o tym, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę, Polskę o którą walczyły pokolenia oddając często w tej walce to, co najcenniejsze – życie oraz o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze- powinniśmy ją pielęgnować i o nią dbać. Uroczyste obchody to nasz hołd dla tych wszystkich wielkich często bezimiennych bohaterów.